İnsan Kaynakları 22 TEMMUZ 2011 / 13:03

Tüm dünyada gönüllülük ‘enerjisi’

Dünyanın önde gelen enerji ve güç yönetimi cihazları ve çözümleri üreticisi Eaton, toplum yararına gönüllü çalışmalar yapan çalışanlarını ‘Stover Award Yarışması’ ile ödüllendiriyor. Ödülün kaynağı ise Eaton’da kariyerine 1955 yılında başlayan, 1986-1991 yılları arasında da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten James R. Stover. Çalıştığı süre boyunca şirket ve kamu yararına birçok gönüllü çalışma gerçekleştiren Stover, bu tür çalışmalar yapan çalışanlarını da hep desteklemiş, hatta onun adı, konuyla ilgili bir yarışma ve ödülünü de yaratmış.
Eaton Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Gülay Yıldırım, bu ödüle çalışanların aday olabilmesi için en az bir yıl boyunca kamu yararına hizmet veren bir organizasyona bağlı olarak, aktif gönüllü çalışma gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Bir yıldan fazla olan gönüllü çalışmalar ise daha da önemle değerlendiriliyor. Gönüllü hizmet kapsamında eğitim, sağlık, sanat, kültürel veya kentsel organizasyonlarda çalışma yapılabiliyor. Yıldırım, “Çalışanlar, kendileri dışında ödül kriterlerine uygun olduğunu düşündükleri başka bir Eaton çalışanını aday gösterebilir” dedi.
Yarışmaya, şirket bünyesinde tam zamanlı çalışanlar katılabiliyor. Şirketin faaliyet gösterdiği her iş kolunda kıdemli başkan yardımcısı ve grup yöneticisi, adayları değerlendirmek ve kazananı belirlemek üzere bir komite seçiyor. Ülke bazında şirket içi çalışmalar içinse genel müdür ve insan kaynakları bir komite belirliyor. Komitelerin çalışmaları ile her yıl Mayıs ayında yarışmanın galibi açıklanıyor. Haziran ayında düzenlenen törenle de ödüller teslim ediliyor.

Sosyal sorumluluk için sadece zaman ayırın
Eaton çalışanları, kazandıkları para ödülünü de, yine kendilerinin belirlediği bir organizasyona bağışlıyor. Eaton’un hizmet verdiği 150 ülke çalışanlarından kazanan birinciler, Eaton’un genel merkezi Cleveland’a gidiyor, Eaton CEO’su ve yönetim kurulu üyeleri ile tanışıyor. Yıldırım, bu yılki yarışmanın sonuçlarını da şöyle anlattı:
“Eaton’ın her yıl 150 ülke ve 70 bin çalışanı arasında düzenlediği Stover Gönüllülük Ödülü’nü 2011 yılında “Hoşgeldin Bebek Projesi” ile Türkiye’den Sami Altunel aldı. Altunel, Down Sendromlu (DS) oğlu olan bir baba ve oğlu doğduktan 6 ay sonra gönüllü olarak DS ile ilgili çalışmalara katılmış, katılmaya da devam ediyor. Bu ‘engelli bebek sahibi olan ailelerle birlikte olma projesini’ de Down Sendromu Derneği üyesi olarak, İzmir ve civarı şehirlerde uyguluyor. Cleveland’taki şirket merkezinde Altunel, tüm Eaton Yönetim Kurulu Üyeleri ile tanışma şansı buldu, Altunel’in çalışmaları şirket yönetimine anlatıldı. Eaton CEO’su Sandy Cutler ve Gross, Altunel’e plaket ve Türkiye Down Sendromu Derneği adına hazırlanmış yardım çekini verdiler. Altunel; ülke, iş kolu ve küreselde kazandığı ödülü Türkiye Down Sendromu Derneği’ne bağışladı.”
Yıldırım’a göre, herkesin yoğun bir iş temposu var, ama istenirse her şey için zaman yaratılabilir. Sosyal sorumluluk projeleri ise burada bir adım öne çıkıyor. Eaton’ın bütününde gönüllü çalışanların sayısının yüksek olması, Yıldırım’a göre çok önemli ve bu tür çalışmalara herkes biraz zaman ayırabilmeli.
ETİKETLER : Sayı:831

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics