İnsan Kaynakları 04 ARALIK 2011 / 14:40

Türkiye’den Avrupa’ya hizmet desteği

Dünyanın birçok yerinde profesyonel çağrı merkezi hizmetleri sunan Unamic/HCN, Türkiye’deki iş hacmini genişletiyor. Bu kapsamda Samsung; Hollanda ve Belçika’da yaşayan Samsung cep telefonu ve BT ekipmanları kullanan müşterilerine, İstanbul’daki Unamic/HCN Türkiye ofisinden hizmet vermeye başladı. Samsung’un Hollanda ve Belçika’da yaşayan müşterileri Samsung’u aradıklarında, Unamic/HCN’nin İstanbul Ümraniye’deki yeni çağrı merkezinde görev yapan, ana dilleri gibi Felemenkçe ve Fransızca konuşan 25 kişilik Türk ekipten destek alıyor.
Unamic/HCN, bu proje ile yeni bir iş modelini de hayata geçirdi. Bu kapsamda şirket, Samsung projesi için, Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarını Türkiye’ye geri dönmeye, Unamic/HCN’de görev yapmaları için onları teşvik etmeye yönelik özel bir çalışma yürüttü. Yurtdışında yaşayan eğitimli Türk gençlerini Türkiye’de istihdam etmeye yönelik açılan www.werkeninturkije.com sitesinden de söz konusu proje tanıtıldı. Öte yandan şirket, bünyesinde “Samsung Dünyası” isimli bir bölüm oluşturarak, hizmet verilen tüm Samsung ürünlerini çalışanların kullanımına sundu.
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN