İnsan Kaynakları 27 NİSAN 2015 / 10:28

Umutlar yılın ikinci yarısına

İK yönetim yazılımları sunucusu Poldy'nin önderliğinde gerçekleştirilen "2015'in İkinci Yarısına İlişkin Şirketlerin İşe Alım Yaklaşımları ve Beklentileri Anketi"ne katılanların yüzde 74'ü yılın ikinci yarısında yeni işe alımlar yapacaklarını bildirdi. Katılımcıların yüzde 66'sı 1 ila 30 arasında yeni personel istihdamı yapılacağını paylaşırken, alımların en fazla yüzde 24 ile satış / müşteri ilişkileri, yüzde 20 ile pazarlama / halkla ilişkiler, yüzde 16 ile finans / muhasebe, yüzde 13 üretim, yüzde 9 bilgi işlem, yüzde 8 İK alanında gerçekleşeceği görüldü.

Ankete katılan şirketlerin yüzde 30'u 500'den fazla, yüzde 19'u 1 ila 10, yüzde 19'u 11 ila 50 arası çalışana sahip. Katılımcıların yüzde 74'ü 2015'in ikinci yarısında yeni işe alım yapılacağını belirtirken, yüzde 17'si bunun belirsiz olduğunu, yüzde 9'u ise yeni alım yapılmayacağını bildirdi. Yeni işe alım yapılmamasının en büyük nedeni olarak "büyüme planı olmaması" gösterilirken, bunu "mevcut kadronun yeni işleri kaldırabilecek yetkinlikte olması" ve "yeni işlerin dış kaynak kullanımı ile karşılanacak olması" maddeleri izledi.

Pozisyon açıklarının en fazla uzman ve işçi seviyesinde oluşması beklenirken, yeni işe alınacak kişilerde aranan en önemli üç özellik de şöyle sıralandı: Mesleki yetenek ve yeterlilikler, sektörel ve mesleki deneyim, eğitim durumu. En az önem gösterilen üç özellik ise sosyal medyadaki profili, işe yakın mesafede ikamet etmesi ve referansları olarak gösterildi.
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics