İnsan Kaynakları 14 EYLÜL 2015 / 00:31

Üniversitelerin ilgisi giderek artıyor

Çağrı merkezi sektörüne yönelik ilgiyle ortaya çıkan kalifiye eleman açığı üniversitelerde yeni açılan ön lisans programları ile giderilebilir hale geliyor. Geçtiğimiz yıl 17 üniversitede bulunan Çağrı Merkezi Hizmetleri ön lisans programı sayısı bu yıl, yani 2015 – 2016 eğitim ve öğretim yılında 20’ye yükseldi. Programın yer aldığı okul sayısının her yıl artmasıyla, toplam bin 850 çağrı merkezi profesyoneli 2 yıl içinde sektöre katılmış olacak.

2023 yılında toplam 200 bin – 250 bin kişiye istihdam sağlama potansiyeli bulunan ve hali hazırda 80 binden fazla kişiye iş imkanı sağlayan çağrı merkezi sektöründeki yatırımlar İstanbul, Ankara ve İzmir dışında Anadolu’nun birçok ilinde artmaya devam ediyor. Antalya, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Düzce, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Samsun, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere toplam 20 üniversitede çağrı merkezi hizmetleri ön lisans programı var. Bu programlarda toplam bin 850 öğrenci için kontenjan açılmış durumda.

Sektör ‘yetkin İK’ istiyor

Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) tarafından hazırlanan “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ” ve “Çağrı Merkezi Takım Lideri ” mesleklerine ilişkin yeterlilikler, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanmıştı. Böylece sektörde mesleki sertifikasyonun önü açıldı, Müşteri Temsilciliği ve Takım Liderliği resmi birer meslek olarak tanındı, kılavuz niteliğinde bir kaynak da sektöre kazandırıldı. Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, süreci şöyle yorumladı:

“Geçtiğimiz yıl 17 üniversitede olan ön lisans programları, bu yıl 20’ye yükseldi. Meslek liselerinde de çağrı merkezi hizmetleri bölümünün açılmasına yönelik projeler geliştirildi ve dernek olarak bu projelere destek verdik. Gençlerin meslek seçimlerini yaparken çağrı merkezi sektöründeki fırsatları inceleyerek bilgi edinmeleri, mesleki ve kişisel gelişimleri açısından bir fırsat. En büyük sıkıntılarımızdan biri maalesef işimizin henüz meslek olarak algılanmaması ve buna bağlı ‘çalışan sirkülasyonu’. Özellikle orta kademe yönetici açığımız ve ihtiyacımız sektördeki tüm firmaların kanayan yarası. Üniversitelerdeki çağrı merkezi ön lisans programlarının çağrı merkezi işinin meslek olarak algılanmasında önemli katkısı olacağına inanıyorum.”
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics