İnsan Kaynakları 03 EYLÜL 2017 / 23:17

Üniversiteliler, BT için Çin yolunda

Huawei’nin üniversite öğrencilerine Çin’de eğitim imkanı tanıyan küresel sosyal sorumluluk projelerinden Geleceğin Tohumları’nda 2017 yılı Türkiye seçmeleri tamamlandı. Proje kapsamında Türkiye’nin önde gelen yedi üniversitesinden seçilen 10 öğrenci 11-23 Eylül arasında Çin’in Pekin ve Shenzhen şehirlerinde Huawei tarafından ağırlanarak, çeşitli bilişim eğitimlerine katılacak, Çin kültürü hakkında bilgi edinecek. Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nden seçilen öğrenciler Huawei’nin Çin’deki genel merkezini ziyaret edecek. Projenin yeni dönemi Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen, projenin yeni döneminde dahil olan üniversite temsilcileri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen açılış toplantısı ile duyuruldu.
 
İki ülke arasında teknolojik işbirliği gelişecek 
Etkinlikte konuşan Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen, “Bu proje, bilişim alanında teknoloji eğitimleri ile sektörün ihtiyacı olan nitelikler arasındaki boşluğu doldurmak üzere geliştirdiğimiz küresel bir sosyal sorumluluk projesi. Proje, üniversite öğrencilerinin geleceğin dijital dünyasında daha rekabetçi olabilmelerini ve aldıkları eğitimleri profesyonel iş hayatlarında daha verimli bir şekilde kullanabilmelerini amaçlıyor. Ülkemizin yeteneklerini yetiştirmeyi, deneyimlerimizi aktarmayı ve öğrencilerimizi teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Sosyal sorumluluk vizyonumuz kapsamında, tüm projelerimizde uzun vadeli ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmayı desteklemeyi taahhüt ediyoruz” bilgisini verdi.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hu Yongyang da “Bu sosyal sorumluluk projesi Türk gençlerine yeteneklerini göstermek için imkan sağlamıştır. Çin hükümeti, yurtdışında faaliyet gösteren Çinli firmaların Huawei gibi kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmesini desteklemekte. 15 senedir Türkiye’de faaliyet gösteren Huawei’nin bu projesi kapsamında Çin’e giden öğrencilerimiz, döndüklerinde iki ülke arasında teknolojik işbirliğine katkı sağlayacak” dedi.
 
Hedef, ortaokul seviyesinde de çalışma yapmak
Etkinlikte söz alan MEB Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, “Çocuklarımızın BT anlamında yapacakları tercihleri yönlendirme anlamında gerçekleşen bu çalışmaları, ortaokul seviyesinde hayata geçirerek ileri seviyelere taşımak istiyoruz. Bunun için Çin’den dönen öğrencilerin yaşayacakları deneyimleri paylaşmaları, bu projeyi hayata geçirmemiz için çok faydalı olacak” bilgisini verdi. 
Öte yandan, açılış toplantısında Bezmialem Üniversitesi ile gerçekleştirilen, Geleceğin Tohumları Projesi’nin uzantısı olan bir çalışmanın da duyurusu gerçekleştirildi. Bu yıl ilk defa gerçekleşecek olan proje ile Huawei, Bezmialem Üniversitesi’nin tıp, diş hekimliği, eczacılık, hastane yöneticiliği gibi sağlık alanında eğitim gören öğrencileri, teknoloji ile sağlık alanındaki çalışmaları Çin’de gözlemleme imkanına sahip olacaklar. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics