İnsan Kaynakları 23 EKİM 2011 / 16:22

Veri merkezi odaklı kapsamlı eğitim

Veri merkezi eğitimleri ile önemli bir boşluğu dolduran AcademyTech, Ukrayna’da yerini alarak, uluslararası çalışmalarını daha da artırmayı hedefliyor.
Cisco veri merkezleri konusunda eğitim laboratuvarı kurucusu olan AcademyTech, Ukrayna’da bir irtibat ofisi açıyor. AcademyTech Genel Müdürü Özcan Yıldız, Avrupa’da kendi yetkinliklerine sahip dört şirket olduğunu hatırlattı. Yıldız’ın dikkat çektiği yapı; kendi eğitim içeriklerini yaparak, sadece ulusal değil, uluslararası eğitimler vermeye de yetkin olmayı kapsıyor. Kendilerinin Ukrayna, Kazakistan, Kenya gibi farklı coğrafyalarda bu hizmeti sunduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:
“Cisco’nun üç ana bölümünden biri veri merkezi ve yaklaşık 20 eğitmenimiz bu üç alanda da sertifikasyonlara sahip. Cisco için veri merkezi uzmanlığı yeni bir dünya. Bu geçişte bizim gibi şirketlere ihtiyaçları var. Kendimize ve Cisco’ya nasıl faydalı olabileceğimizi düşündük ve bunun için bu laboratuvarı yaptık. Cisco’nun uluslararası bazda en büyük eğitim noktalarından biri olmak, büyük veri merkezi eğitim laboratuvarına sahip olmak fırsat demek. Bütün ülkeler bunu kullanma şansına sahip ve bu konuda bağlantılar kuruyoruz.”
Bu laboratuvar, sadece veri merkezi konusunda eğitim almak isteyenlerin geldiği bir nokta değil. Cisco çözüm ortağı bir şirket, veri merkezini tasarlarken test amacıyla bu laboratuvarı kullanabiliyor. Bunu ‘kurumsal bir beta test yapısı’ olarak tanımlayan Yıldız, sahip oldukları cihazları 1 hafta süreliğine ücretsiz olarak müşteriye kurabildiklerini de söyledi. Bu kurulumun ardından veritabanı sistemlerini çalıştırmak, performans testlerini yapmak mümkün olabiliyor. Yıldız, şöyle devam etti:
“Bizden eğitim alanların yüzde 80’ini Cisco’nun iş ortakları oluşturuyor. Yüzde 20’lik bölüm ise kurumsal şirketler. Bu sertifika için bireysel taleplerin alınması ise 2012 yılı ile başlayacak. Çünkü Cisco bu sertifikasyonu 2012 itibariyle bireyler için de başlatacak. Veri merkezi konusunda bu kadar büyük yatırımı, hızlı aksiyon alarak ilk biz yaptık. Cisco haricinde, hiçbir üretici  şirketin de veri merkezi konusunda bu kapsamda eğitim programı ve sertifikasyonu yok.”

İki farklı eğitim programı
Yabancı ülkelerden veri merkezi eğitimi almak isteyenler, AcademyTech merkezinde bunu yapabiliyor. İkinci seçenek ise, AcademyTech eğitmenlerinin, talep ışığında yurtdışı ofislerde eğitim sunması oluyor. Bazı durumlarda bir eğitim partneri de, müşterilerine vereceği eğitim için AcademyTech’in laboratuvarını ve eğitmenini kiralamayı isteyebiliyor. Yıldız, şunları söyledi:
“İki farklı eğitim programımız var: ‘Technical’, yani kurulumdan sorumlu olanlar için toplam 10 günlük ve ‘non-technical’, yani satış ekibine yönelik ve toplam 4 günlük. Her iki eğitim de kendi içinde ikiye ayrılıyor.”
ETİKETLER : Sayı:843
YORUMLAR
ogun yiğit 14 TEMMUZ 2016 / 17:48 0 0
Merhaba, Bende data center sorumlusuyum fakat bu konu da kendimi geliştirmek ve eğitimlerini almak istiyorum bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirisniz? iyi çalışmalar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics