İnsan Kaynakları 22 ARALIK 2014 / 13:20

Veri merkezleri İK’ya aç

Zenium Technology Partners’ın İngiltere ve Türkiye pazarlarını kapsayan araştırmasına göre, veri merkezi endüstrisindeki yetenek açığı sektörün de önemli bir sorunu olmaya devam ediyor. Bağımsız bir araştırma şirketi ile gerçekleştirilen “Modernizasyon Motivasyonu” başlıklı araştırmaya göre, BT yöneticilerinin yüzde 93’ü büyümekte olan veri merkezlerinde yetenek açığı sorununun devam ettiği kanısında. Yüzde 64’ü ise gelecek 1-2 yıl içinde bu durumun, şirketlerine büyük zarar vereceğinden endişeli. Kalifiye eleman sorununa yönelik farkındalıkta istikrarlı artışa rağmen, ankete katılan yöneticilerin sadece yüzde 29’u bu sorunla mücadele için gerekli adımları attığını belirtiyor. Bu arada, katılımcıların yüzde 6’sı da yetenek açığının “endişelenecek bir sorun olmadığı” kanısında. Öte yandan, gelecek 5 yıl içinde kendi şirketlerinde yeni bir veri merkezi yapılanmasına gitmeyi düşünen BT profesyonelleri, yüzde 83’lük oranla mevcut yetenek açığının zararlı etkilerinden de en çok korkan kesim. Veri merkezi ihtiyacı için üçüncü taraflarla çalışmayı tercih eden şirketler ise yüzde 65 oranla bu konuda daha az endişeli.

Yetenek açığı ‘ciddi bir kriz’

Bu arada, CompTIA tarafından gerçekleştirilen “BT Yetenek Açığı” isimli bir diğer çalışmada da, İngiltere’de yöneticilerin yüzde 93’ünün veri merkezi yönetimi konusunda uzmanlaşacak yetenekleri “önemli” olarak gördüğü, yüzde 40’ının da bu alanda artması beklenen yetenek açığıyla ilgili endişelerini dile getirdiği görülüyor. Araştırmalarla ortaya çıkan yetenek açığını ‘ciddi bir kriz’ olarak tanımlayan Zenium Technology Partners CEO’su Franek Sodzawiczny ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Tüm şirketler verileri sayesinde işlerine devam edebiliyor. Bu altyapıları destekleyebilecek en iyi nitelikte çalışanlara ihtiyacınız var. Çünkü en ufak bir başarısızlık, şirket için felaketle sonuçlanabilir. Sektör bir süredir yetenek açığının veri merkezi endüstrisini nasıl etkileyeceği üzerine kötü senaryolar yazıyor. Ancak ‘işletmeciler işe alım ve eğitim meselelerini en iyi nasıl ele almalı?’ sorusuna yanıt olarak uzun vadede bir görüş geliştirmezlerse, bu durum can yakacak.”

 

 
ETİKETLER : 1001