İnsan Kaynakları 05 MART 2017 / 16:07

Veriden ve analizinden korkmayın

Sabancı Üniversitesi ve SAS, veri bilimi alanında çalışan farklı sektör ve uzmanlık seviyelerinden kişileri 17 Şubat’ta Data Scientist Meetup etkinliğinde bir araya getirdi. Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleştirilen etkinlikte, Hepsiburada.com Chief Data Scientist unvanıyla görev alan İsmail Parsa, Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı Direktörü Prof. Burçin Bozkaya ve SAS’ta analitik danışmanlık yapan Tuba İslam konuşmacı oldular.
ABD’de farklı şirketlerde tecrübe sahibi olan İsmail Parsa, konuşmasında katılımcılara üniversite eğitiminden sonra mutlaka bir yüksek lisans derecesi alma, bu geçişte de 1-2 yıl tecrübe edinmeleri tavsiyesinde bulundu. Müşteri segmentasyonunun önemine ve modelleme aşamalarında fark yaratan safhalara işaret eden Parsa, “Modelinizin başarısını ölçemezseniz sınırlı kalırsınız” dedi.
Burçin Bozkaya ise SAS’ın analitik sponsoru olduğu ve MIT iş ortaklığıyla kurulan Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konulara hem mühendislik hem de iş bakış açısıyla yaklaştıklarını belirten Bozkaya, tahminlerde yüzde 95 ve üstü oranlarda başarı sağladıklarını ifade etti. Burçin Bozkaya, “Veriyle her türlü analizi yapmaktan korkmayan ve buna iştah duyan bir yapınız, bilgisayar ve programcılık konularına merakınız olmalı. İstatistik temeli olmadan ilerleme sağlamak zor olur. İş problemleri ile ilgili bakış açınız da önemli. Büyük veri, katma değer sağlamada kullanılmalı” yorumunu paylaştı. Tuba İslam ise “Çok farklı disiplinlerden genç arkadaşlarımız veri bilimi alanında kariyer yapmak isteyebiliyor. Bu da bizi sevindiriyor” dedi.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics