İnsan Kaynakları 15 EYLÜL 2014 / 10:32

Yan haklar, maaşı tamamlıyor

Orta ve üst düzey yönetici adaylarının çalışacakları şirketlerden beklentileri giderek farklılık kazanıyor. Buna göre, daha önce temelde önemsenen unsur ‘maaş’ olurken, artık şirketin getirdiği yan haklara daha fazla önem veren adaylar, bu nedenle maaş teklifine rağmen ret kararı alabiliyor. Sonuçta işe alım görüşmelerinde teklifleri değerlendirirken yan hakları daha fazla ön planda tutan adaylar, maaş beklentilerini ikinci planda tutabiliyor.

“Yan haklar bugün maaşı destekleyen en önemli unsur” diyen Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya’ya göre, adayın özel sağlık, bireysel emeklilik, cep telefonu, araç, benzin gibi ihtiyaçlarını şirketin desteklemesi artık daha önemsenir oldu. “Adaylarla iş mülakatlarında teklif aşamasına geldiğimiz son görüşmelerde yan haklar sebebiyle çok sık teklif retleri aldık” bilgisini paylaşan Taşkaya, “Bazı adaylar ise ücret teklifleri istedikleri noktada olmasa bile, yan haklar tatminkar olduğu için iş teklifini kabul edebiliyorlar” dedi. Taşkaya şu detayları da paylaştı:

“Daha yüksek bir maaş teklifi almasına rağmen aday teklifi reddediyorsa, bunun daha çok şirketin finansal duruşu, çalışanlarının piyasadaki algısı, şirketin kariyer olanakları ile doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut şirketinde kariyer beklentisinin karşılanacağını öngören bir aday, daha yüksek bir ücret teklif edilse bile kariyer vizyonu ile örtüşmeyen bir rolü reddedebiliyor. En çok finans ve hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektöründe teklif retleriyle karşılaşıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN