İnsan Kaynakları 27 MAYIS 2017 / 16:10

Yaratıcılığa Arçelik dokunuşu

Arçelik’in Ar-Ge ve inovasyon alanındaki başarılı çalışmaları ödüllendirdiği Buluş Günü’nde bu yıl 508 buluşçu ödül aldı. Arçelik, Dünya Fikri Haklar Örgütü tarafından yayımlanan “En çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketler” sıralamasında 74’üncülüğe yükselirken, buluş ekibindeki kadın çalışan sayısının artışı ile doğru orantılı olarak buluşlarıyla fark yaratan kadınların sayısı da son 2 yılda yüzde 34 artarak 86’ya ulaştı.
Şirketin 19’uncu Buluş Günü, 16 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Törende, yenilikçi ürün ve teknolojiler geliştirerek fark yaratan 508 buluşçu ödüle layık görüldü. Arçelik, yurt içinde ve dışındaki toplam 14 Ar-Ge Merkezi ve bin 300’den fazla Ar-Ge çalışanıyla, bugüne kadar 3 bine yakın buluşa imza attı. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, düzenlenen törende, “Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) sıralamasında 4 sıra yükselerek 74’üncülüğe çıkmamız, Ar-Ge’ye ve inovasyona verdiğimiz önemin bir sonucu. Topluluk olarak kadınların iş hayatına katılımında fırsat eşitliğine sahip olmasını destekliyoruz. Buluşçu sayımızdaki artışı hem ülkemiz hem şirketimizin geleceği açısından önemsiyoruz” dedi. Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu ise, “Ülkemizin her üç uluslararası patent başvurusundan birinde Arçelik buluşçularının katkısı var. Yeni buluşlar Arçelik’i Türkiye’de liderliğe, dünya arenasında en üst sıralara taşıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda olduğu gibi inovatif süreçlerimizde de artması bizi gururlandırıyor” yorumunu paylaştı. Arçelik’in buluşçularının yenilikçi projelerini şöyle örneklemek mümkün:
 
  • “FreshMeter-Tazelik ölçer ürünüyle, buzdolabı teknolojisi için yaptığı çalışmaların sonucunda ödüle layık görülen Ar-Ge Direktörlüğü Termodinamik Teknolojileri ailesinden mühendis Aylin Met: “Hedefimiz, gıdaları uzun süre muhafaza ederken, taze olup olmadığını belirlemekti. Öncelikli olarak maliyeti yüksek, çabuk bozulabilen ve tüketicilerin tazeliğini anlamakta zorlandığı et ve et ürünlerini proje kapsamına aldık.”
  • Bulaşık Makinesi İşletmesi Ar-Ge ve Sistem tasarım mühendisi Hasret Gürsoy Külahcı Arçelik’in en çok patenti olan kadın çalışanı. Bulaşık makinesinde kurutma ve yıkama performansını artıran aksesuar ve parça çalışmalarıyla 38 patentin sahibi olan Külahcı, “Yaratıcılık öncelikle insan ihtiyaçlarından tetikleniyor” dedi.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics