İnsan Kaynakları 02 EKİM 2016 / 14:42

Yaratıcılığın yolu bu adımlardan geçiyor

İnovasyon ve endüstriyel tasarım çözümleri şirketi Alfanorm’un Başkanı ve tasarım mimarı Ateş Öztan, geleceği şekillendiren kişiler arasında gösterilen Elon Musk’a benzer profillerin Türkiye’den de çıkması ihtimalinin iki faktöre bağlı olduğunu söyledi: Kişisel yetenekler ve ülkenin şartları. Bu noktada Öztan, Türkiye’nin kişisel yetenekler açısından güçlü ve üretken olmasına rağmen, üretim ortamı açısından zayıf yapısına dikkat çekti.
Amerikalı mucit ve girişimci Elon Musk’ın yetiştiği yer olan Güney Afrika’nın Türkiye ile benzer özelliklere sahip olduğu bilgisini veren Öztan’a göre, burada önemli olan, Amerika’da yaratılan ortamın Türkiye’de nasıl yaratılacağı. “Bir soru da, aynı ortamı sunup Musk’ın bir kopyasını mı yaratmak istediğimiz. İşte bu çaba yanlış” yorumunu yapan Ateş Öztan’a göre, bunun yerine, gelecekte kimin hangi alanda öncü olacağını aramak ve bulmak gerek. Uygun zeminin kurgulanmasının önemine dikkat çeken Öztan, bu süreçte sorulması gereken soruları ve atılması gereken adımları da şöyle sıraladı: 
1. Üstünlüklerimiz neler? Türkiye’nin diğer ülkelere göre üstünlüklerini tanımlaması, bunlardan hangilerinin gelecekte Türkiye’nin ve dünyanın bir ihtiyacını karşılayabileceğini belirlemesi öncelik. 
2. Üstün yeteneklilerin ne kadar farkındayız? Belirlenecek konu ve alanlara yönlendirilecek doğal ve üstün yeteneklilerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği, nasıl seçileceği ve eğitileceği saptanmalı. 
3. Ne kadar özgünüz? Silikon Vadisi’ni kopyalamak yerine, özgün çalışma ortamının ne olması gerektiğini bulup yaratmak gerek. Bunun yolu da buralarda çalışması düşünülen insan kaynağının ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemekten geçiyor. 
4. Destek yeterli mi? Devlet, potansiyel gördüğü kişi veya kurumlara tamamen ticari şartlar içinde siparişe dayalı işler vererek, bu kişi ve kurumların satılabilir iş yapma alışkanlığı kazanmalarını sağlamalı. Bu destek de karşılıksız hibe olarak değil, uygun ortamı sağlama, eksik yönleri tamamlama, uluslararası tanıtım ve pazarlamaya ortak olma veya tamamını yüklenme şeklinde olmalı.
5. Tanıtımımız yeterli mi? Dünyada başarılı olmuş Türkleri, hikayelerini ve ürünlerini toplumun tüm katmanlarına tanıtacak halkla ilişkiler faaliyetini sürekli yapmak, toplumun bu kişileri rol model olarak almalarını sağlamak şart. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics