İnsan Kaynakları 19 EKİM 2015 / 11:10

Yatırım yapabilenin önceliği altın

Eleman.net tarafından gerçekleştirilen “Çalışanların Yatırım Planları” araştırmasına göre, mavi yakalıların yatırım için ilk tercihi altın. Mavi yaka çalışanların yüzde 24,87’sinin altın yatırımı yaptığını ortaya koyan araştırmada, anketin yüzde 24,73’lük payını vadeli veya vadesiz hesap, yüzde 20,75’lik payını gayrimenkul veya arsa, yüzde 15,12’lik payını bireysel emeklilik izliyor. Bunları, yüzde 6,20’lik payla döviz, yüzde 3,23 ile foreks, yüzde 2,80’le borsa ve yüzde 2,30’la hisse senedi veya tahvil tercihleri takip ediyor.
14 bin 200 aday arasında gerçekleştirilen araştırmada, çalışanlara “Geleceğinizi sağlama almak için yatırım yapıyor musunuz?” ve “Geleceğinizi sağlama almak için ne tür yatırımlar yapıyorsunuz?” soruları yöneltildi. Sorulara verilen yanıtlar, yaklaşık her üç adaydan birinin yatırım yaptığını gösterirken, yatırım aracı olan altının ilk sırada yer aldığını ve mavi yaka çalışanların yatırım konusunda geleneksel davrandığını ortaya koyuyor.  
 
Emeklilik yaşında düzenlemenin de etkisi var
 
Yatırım yapamadığını belirtenlerin oranı yüzde 46 olurken, ‘Evet yatırım yapıyorum’ diyenler ise yüzde 31’lik kesimi oluşturuyor. Yüzde 23’lük bölüm ise ileride yatırım yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, araştırma sonuçları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:
“Birikim yapma konusunda çalışanlar daha sağlam adımlar atıyor ve yatırım yapmaya özen gösteriyorlar. Gelir seviyesi ne olursa olsun, çalışanların geleceklerini güvence altına almak adına ihtiyaçlarını minimize ederek birikim yapmaya yöneldikleri göz ardı edilemez bir gerçek. Adaylardaki bilincin artmasının yanı sıra, ülkemizdeki sosyal güvenlik uygulamaları ve emeklilik yaşında yapılan düzenlemelerin, çalışanların birikim yapmalarını zorunlu hale getirdiğini söylemek mümkün. Bu noktada da adayların daha risksiz gördüğü altın, para biriktirme ve gayrimenkul yatırımı gibi geleneksel yöntemler öncelikli tercihler arasında.”
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics