İnsan Kaynakları 03 MART 2016 / 11:47

Yazılım sektöründe İK'nın buluşma noktası

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve sektörün öncü şirketleriyle işbirliği yapan, Turkcell’in bilişim sektöründeki potansiyeli harekete geçirmek amacıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesi Geleceği Yazanlar, web sitesinde iş ilanları sayfasını hayata geçirdi. Geleceği Yazanlar üyelerine sunulan bu hizmet sayesinde iş arayan yazılımcılara iş; işverenlere nitelikli çalışan bulma olanağı sunuluyor. Türkiye’nin 81 ilindeki yazılımcılara kendini geliştirme fırsatı sunan Geleceği Yazanlar, yeni platformunda bu yazılımcılarla eleman arayan şirketleri buluşturmayı hedefliyor.   

52 bin yazılımcı üye oldu
Üç yıl önce Türkiye’nin genç nüfusunu mobil ve web yazılımcı olmaya yönlendirme hedefiyle yola çıkan “Geleceği Yazanlar”a bugüne dek 52 bin yazılımcı üye oldu. Bu platform sayesinde şirket ve proje sahipleri aradıkları nitelikli çalışan ihtiyacını karşılarken, geliştiriciler de kendileri için uygun işi bulma şansı yakalıyor. YASAD ve bilişim sektörünün öne çıkan şirketleriyle işbirliğine giden Geleceği Yazanlar, iş ilanları bölümüne bu şirketlerden gelen ilanları taşıyor. İlan platformu üzerinden işveren şirketler, basit bir form doldurarak ilan oluşturabiliyor. Şirket ve proje sahiplerinin tek yapması gereken aradıkları nitelikleri ve hangi eğitimlerin gerekli olduğunu belirtmeleri. İşverenler burada kendilerine uygun geliştiricileri görüp bağlantı da kurabiliyor. 
Geleceği Yazanlar üyesi olan geliştiriciler ise sisteme giriş yaptıktan sonra ilanları görebiliyor ve kendilerine uygun olanlara başvurabiliyor. Genel ve kişiye özel hazırlanan ilanlara ulaşmak, yeni bir iş ilanı yayınlamak ve var olan iş ilanını düzenlemek gibi özellikler Geleceği Yazanlar’ın yeni iş ilanları uygulamasıyla sunulan özellikler arasında. 
Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, işbirliğiyle ilgili şu yorumu yaptı:
“Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yazılım sektörünün 3 kat büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu artışla sektörümüzün ihtiyaç duyduğu yıllık ortalama insan kaynağı 70 bin kişiye ulaşacak. Bu ihtiyaca yanıt verecek kalifiye insan kaynağına yatırım yapmamız kaçınılmaz. Turkcell Geleceği Yazanlar, bu anlamda önemli bir görevi üstleniyor. Geleceği Yazanlar, şimdi de web sitesinde hayata geçirilen iş ilanları sayfasıyla yazılım sektöründe iş arayanla çalışan arayan şirketleri bir araya getirmek anlamında önemli bir adım atıyor.”  
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics