İnsan Kaynakları 11 ARALIK 2016 / 18:09

Yemek yemeden olmaz!

Türkiye’de Sofra/Compass Group Türkiye olarak faaliyet gösteren küresel yemek ve destek hizmetler sağlayıcısı Compass Group PLC tarafından TNS’ye yaptırılan ‘’Eating At Work 2016’’ araştırması, tam ya da yarı zamanlı çalışan, 16 ile 64 yaş arası 9 bin kişinin katılımıyla online gerçekleştirildi. Araştırmaya Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık olmak üzere 10 Avrupa ülkesi katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların yüzde 66’sı her gün mutlaka öğle yemeği için zaman ayırıyor. Avrupa’da öğle molası saatleri ise ortalama 37 dakika. Araştırmaya katılan ülkeler arasında öğle yemeğine en az zaman ayıranlar 26 dakika ile Hollandalılar, en uzun zaman ayıranlar ise 56 dakika ile Portekizliler. Öğle yemeği için en fazla tercih edilen zaman dilimi, öğlen 12.00 ile 14.00 arası. Çalışanların yüzde 73’ü bu saatleri tercih ederken, yüzde 43’ü buna ek olarak saat 14.00-17.00 arası enerjilerini yükseltmek için atıştırdıklarını belirtiyor. Bu arada, genç tüketicilerle ‘’atıştırma-abur cubur’’ kavramının da önemi artıyor, Milenyum gençlerinin yüzde 76’sı, baby boomers olarak adlandırılan kuşağın ise yüzde 61’i sabah 9 akşam 5 mesaisinde atıştırdıklarını söylüyor. Kadınlar için yediklerinin ne kadar sağlıklı olduğu erkeklere göre daha önemliyken, mavi yakalı çalışanlar da beyaz yakalı çalışanlara göre porsiyon büyüklüğüne daha fazla önem veriyor. Araştırmanın önemli sonuçlarından biri ise 10 ülkenin 8’inde öğle yemeğinde tercih edilen yiyecek türünün ilk 3’ünde sandviçin olması. Araştırmada katılımcılara öğle yemeğinde dışarı çıkıp çıkmadıkları soruldu. Verilere göre Portekiz, Fransa ve İspanya’da bir hafta içinde 4.3 gün öğle yemeğine çıkılırken, Almanya, Hollanda ve Birleşik Krallık’ta haftada 3,5 kere yemeğe çıkılıyor. İngiliz ofis çalışanlarının yüzde 52’si ise öğle yemeklerini masalarında yiyorlar. Araştırmaya göre çalışanların en verimli oldukları zaman dilimi sabah 9 ile öğlen 12 arası. Bu enerjiyi sağlayan ise kahvaltı öğünü. Ardından farklı düzeylerde enerji yavaş yavaş düşüyor ve öğle yemeğinden sonra bile sabahki seviyeye ulaşmıyor. Yemeğin gücü 4 ana unsurla ortaya konuluyor:
1. Kolaylık-Erişilebilirlik: Çalışanların yüzde 27’si yemek yiyeceği yeri seçerken konum olarak kolay erişilebilir yerleri tercih ediyor. Bunun nedeni, 4 yıl önce 1 saat olan öğle yemeği saatlerinin yarım saatlere kadar düşmesi.  
2.Birliktelik: Çalışanların yüzde 60’ı öğle saatlerinde paylaşılan sohbet ortamının daha güçlü ekip kurmada ve ekipler arası iletişim güçlendirmede etkili olduğu kanısında. 
3. Alan İhtiyacı: Çalışanların yüzde 43’ü öğle yemeği için çalışma yerlerinden uzaklaştıkları zaman, döndüklerinde daha verimli çalıştıklarını söylüyorlar.
4. İşyeri Sağlığı: Çalışanlar ve işverenler kurumsal ve kişisel performansları için ortak sorumluluk alma eğiliminde. Yani daha sağlıklı bir yaşam için hareket etme, dengeli uyuma ve dengeli beslenme konusunda daha ilgili ve istekliler. 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics