İnsan Kaynakları 19 KASIM 2012 / 15:21

Yeni bir meslek dalı doğdu: Veri Bilimci

Yeni bir veritabanı uzmanlığı türü olan verim bilimciler, iş hedeflerini ve büyük veri analitiğini birbirine bağlıyor. Neredeyse her kaynaktan toplanan bilgileri analiz etme yeteneğine sahip olan veri bilimcileri kullanan şirketlerin çok önemli avantajlar elde edeceklerine inanılıyor. Örneğin perakendeciler, büyük veri setlerini analiz eden veri bilimciler sayesinde operasyon kâr marjlarını yüzde 60 oranında artırabilirler. Benzer oranlar kamu sektörü için de geçerli. Tahminlere göre, 2020 yılında, otomobillerden ev aletlerine ve telefonlara kadar yaklaşık 50 milyar cihaz veri üretecek ve birbirleri ile sessizce iletişim kuracak. İleriye yönelik öngörülerde bulunmak ve kararlar almak isteyen şirketler için bu ‘veri tsunamisi’ni doğru analiz edebilmek kritik önem taşıyacak.
Verilerden veya veriler tarafından desteklenen iş süreçlerinde önerilen değişikliklerden eşsiz ve beklenmedik değerler çıkarabilecek kişiler olarak tanımlanan veri bilimciler, ‘veriyi canlandıran uzmanlar’ olarak da adlandırılıyor. Northwestern Üniversitesi profesörlerinden Diego Klabjan’a göre, veri bilimcileri kullanan kurumlar, günlük operasyonel kararlarına iş değeri katmaktan, taktiksel ve stratejik kararlar ile planlara desteğe kadar pek çok alanda önemli avantajlar elde edebilirler.
Bir veri bilimcinin temel görevi, bir şirketin gelir elde etmesine ve rekabetçi pozisyonunu geliştirmesine yardımcı olacak kavramlar yaratmak. Bunu yapabilmek için, ideal bir veri bilimcinin şu niteliklere sahip olması gerekiyor:
• İstatistik, veri madenciliği ve makine öğrenimi yetkinliği,
• İleri seviyede programlama becerileri,
• İş zekâsını da içerecek şekilde, veri ambarı ve veri yönetimi konularında bilgi sahibi olmak,
• İyi iletişim kurabilme ve “meslek dilini konuşma” yetkinliği,
• Ekip oyuncusu olma isteği,
• Zengin veri kaynakları bulma ve erişmede uzmanlık,
• Dağıtımlı sistemlerle, donanım, yazılım ve bant genişliği sınırlamalarından bağımsız büyük veri hacimleri ile çalışabilme becerisi,
• Birden fazla veri setini bir araya getirerek sorunların nasıl çözüleceği bilgisi,
• Veriyi görselleştirme yeteneği.
ETİKETLER : Sayı:896

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics