İnsan Kaynakları 17 HAZİRAN 2017 / 15:37

Yeni fikirler ve kariyer için fırsat gökyüzünde

Boeing’in Türkiye Girişimcilik Vakfı (TGV) ile birlikte yürüttüğü ve üniversite öğrencilerine seslenen Airpreneurs Programı’nda sona gelindi. Gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmak ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak için düzenlenen “Airpreneurs” programı ilk olarak Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde başladı. Ardından sırasıyla Bursa Uludağ Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olmak üzere 7 ilde gerçekleştirildi. Programın finali ise 4 Haziran’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapıldı.
Program, hackathon’larla her branştan öğrenciler için hazırlandı ve her workshop sonunda, fikirlerini yarıştıran gruplardan bir grup birinci seçildi. Birinci olan son grubun İstanbul’da belirlenmesi sonrası Airpreneurs Programı’nın kazanan grubunu Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Prof. Gökhan İnalhan ve Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Serdar Urçar’dan oluşan final jürisi belirledi. Airpreneurs Programı’nın kazanan fikri de “Bagajın Bende” ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Fatih Aksan, Ege Üniversitesi’nden Emin Can Devran, Ayşe Sürmen, Berk Leblebici ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden Nil Kaplan’dan oluşan grup oldu. Grup içinden iki kişi, konferanslar ve havacılık alanındaki yatırımcılarla bir araya gelme imkanı tanıyan kapsamlı iş ağı Startup İstanbul ve Startup Turkey’e katılma hakkı kazandı.
Türkiye Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Serdar Urçar, “Airpreneurs programıyla üniversite gençliğinin stratejik bir endüstri olan havacılık alanına katkılarını genişletmeyi, yeni fikirleri ortaya çıkarmayı ve gençlerimizin yaratıcılığını ödüllendirmeyi hedefliyoruz.  5 aylık ortak çalışma sonunda dinlediğimiz fikirler bize sektörün ve ülkemizin geleceği için umut verdi. Önümüzdeki dönemlerde Airpreneurs programı ile Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak daha fazla gence ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın da, “Hem gençlerimizin küresel olarak büyüyen bir sektörle ilgili vizyonlarının gelişmesini sağlamaktan, hem de Türk havacılık sektörünün ihtiyacı olan kabiliyete katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Program ile ulaştığımız gençlere, sonrasında havacılık sektörüne uzun vadede yaratacakları katkılara inancım tam” dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics