İnsan Kaynakları 23 EYLÜL 2017 / 11:38

Yeni nesil, kodlama ile yarışıyor

Microsoft Türkiye, QNB Finansbank ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen Kodu Cup Türkiye 2017’de çocuklar, Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde aldıkları kodlama eğitimi sonrası yarattıkları oyunlarıyla yarıştılar. Çocuklar, kodlama becerilerini Türkiye’nin turizmini merkeze alan birbirinden eğlenceli oyunlara yansıttılar. “Yeni Nesil Turizm” temasıyla düzenlenen yarışmada finale kalan 8-11 yaş aralığında beş, 12-14 yaş aralığında beş olmak üzere toplam 10 ekip “Ekoturizm” konusunda projelerini alanında uzman isimlerden oluşan jüriye sundu. Kodu Cup Türkiye 2017’de final heyecanı 12 Eylül Salı günü yaşandı. “Yeni Nesil Turizm” temasıyla düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından 8-14 yaş arası çocukların katıldığı yarışmada finale kalan ekipler ilk üçe girmek için yarıştı.  Yapılan ön elemeler sonucunda 8-11 ve 12-14 yaş kategorilerinden 5’er (toplam 10 ekip) finale kalarak, aileleri ile birlikte final heyecanını yaşadı. Yarışmada 8-11 yaş grubunda İstanbul’dan Astro Girls, İzmir’den The Spirit of Adventure ve TED Gamers, Amasya’dan Harşena, Ankara’dan Ted Code Land takımları yarıştı. 12-14 yaş grubunda ise Ankara’dan Windmill, Manisa’dan Phoenix, Şanlıurfa’dan Coders of Gize, İstanbul’dan ScorPions ve Kuşadası’ndan Gezdik Gördük Öğrendik takımları yarıştı. Bu yıl Kodu Cup’ın şampiyonları 8-11 yaş grubunda Spirit of All Adventures, 12-14 yaş grubunda Coding Explorers takımları oldu. Jürinin kararını QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır açıklayarak ilk üçe giren takımlara ödüllerini verdi.
 
Erken kodlayan yol alır
QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, sosyal sorumluluk çalışmalarında çocuklara odaklandıklarını belirterek bilim, sanat ve eğitim konusunda onlara katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi. Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, şu bilgileri verdi: 
“Dijital dönüşüm, günümüzdeki bütün piyasaları derinden etkiliyor. Kodlama ve algoritmik düşünce, bu dönüşümü yönetmek için en gerekli olacak yetkinliklerin başında geliyor. Bu çerçevede, 2012 yılından beri Açık Akademi üzerinde yürütmekte olduğumuz faaliyetleri, 3 yıla yakın süredir QNB Finansbank ve Habitat’la beraber “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesiyle taçlandırdık. Kodu Game Lab’in Türkçeleştirilmesiyle başlayan ve çocuklarımıza kendi oyunlarını geliştirmelerine imkan sağlayan projemiz, Türkiye’nin dört bir yanında 10 binden fazla öğrenciye ulaşmamızı sağlarken, Açık Akademi üzerinden uzaktan eğitim alan öğrencilerle bu sayı 20 binleri geçti. Hedefimiz; önümüzdeki dönemde çok daha fazla öğrenciye, gönüllüye ve eğitmene ulaşabilmek”.
Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da,27 ilde yürüttüğümüz projemizde yerel işbirliklerine önem veriyor, yerelde kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirlikleri geliştiriyoruz. Kodlama bilmek artık okuma yazma bilmek kadar önemli” bilgisini verdi.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics