İnsan Kaynakları 25 KASIM 2017 / 15:30

Yeni yılda maaşlar yüzde 10 artacak

Küresel İK ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry Hay Group’un her yıl gerçekleştirdiği “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasının sonuçlarına göre, 2018 için özel sektörde öngörülen maaş artış oranı yüzde 10. Korn Ferry Hay Group’un Türkiye ekonomisinin önde gelen yerli ve yabancı bin 578 şirketinin insan kaynakları yöneticileri ile birebir görüşmelerle topladığı güncel verilerle gerçekleştirdiği “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasının sonuçları; yerli ve yabancı şirketlerin bu yıl aynı oranda maaş artışına gideceğini gösteriyor. Buna göre, Türkiye istihdamına ve genel işgücü maliyetlerine yön veren holdinglerde 2018 yılı için Türkiye genel ücret artışı ile paralel olarak yüzde 10’luk maaş artışı planlıyor.
 
Enerji sektörü ön planda
Yüzde 61’i ulusal, yüzde 39’u da uluslararası şirketlerden oluşan bin 578 şirketin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, önümüzdeki yıl en çok hangi sektörlerin maaş artışına gideceği, hangi sektörlerin de geride kalacağını ortaya koydu. Buna göre, enerji dağıtım ve perakende yüzde 11,7 ile en yüksek zam oranını yaklaşacak sektör olurken, savunma sanayi, petrokimya ve gaz, lastik üretimi, madencilik ve liman Türkiye ortalamasının üzerinde zam yapmayı planlayan sektörler. Buna karşılık, emeklilik-hayat sigortası ve çağrı merkezi sektörleri ise yüzde 9 oranındaki artışla Türkiye ortalamasının altında. 
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, ücret yönetiminde özellikle kurlardaki değişim ve enflasyonun çift hanelere ulaşması nedeniyle bu yıl, önceki yıllardan farklı olarak, sektörler arasında baz ücret artış bütçesinde belirgin farklılaşmanın olmadığına dikkat çekti. Baz ücret artışlarında marjinal olarak farklılaşmayan şirketlerin performans yönetimine, buna bağlı olarak çalışanların kariyer gelişimine ve prim sistemlerine odaklanmayı planladıklarını belirten Yıldırım, “Geçmiş yıllarda sektörler arasındaki ücret artışına ayrılan bütçeler yüzde 5 ile yüzde 10 arasında, iki kata kadar değişirken, bu yıl bu dağılımın yüzde 9 ile 12 arasında olduğunu gözlemlediğimizde, sektörler arasındaki temel ücret farkların azalacağını öngörebiliriz” dedi.
Korn Ferry Hay Group 2017 Ücret ve Yan Haklar Araştırması; katılımcı şirketlerin temel odaklarının kârlılık, sürdürülebilirlik ve büyüme planları olduğunu gösterirken, İK yönetiminde de şirketler performans yönetimine, çalışan motivasyonuna ve ücret ve yan haklar alanlarına odaklanacaklarını belirtti. Şirketlerin insan kaynakları ile ilgili kendilerini güçlü bulduğu alanların başında sırasıyla işe alım ve eğitim geliyor. Şirketlerin büyük çoğunluğu bazı pozisyonların temininde zorluk çektiklerini, belirli pozisyonlarda ise talep fazlası olduğunu belirtirken, şirketlerin temininde zorluk çekilen pozisyonların başında BT geliyor. Talep fazlası en çok olan pozisyon ise finans ve muhasebe.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics