İnsan Kaynakları 02 ARALIK 2017 / 16:37

Yetenekler tam da bunları istiyor

Türkiye’de faaliyet gösteren en gözde şirketlerle en iyi yetenekleri bir araya getiren toptalent.co’nun 2018’in yetenek trendlerini ve en iyi yeteneklerini şirketine çekmek isteyenler için tavsiyeler içeren “2018 yılı en iyi yetenekleri çekme trendleri” raporuna göre; özellikle millenniallar girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşurken, şirketlerin tercih edilirliğinde; sunduğu teknolojik imkanlar, mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatları, ofis ortamı ve tasarımı etkili. Bu neslin, iş ararken aktif olarak sosyal medyayı kullandığına değinen toptalent.co; çalışanların çocuklarına sigorta yaptırmak, burs desteği vermek, ailesindeki bireylerin doğum gününü kutlamak gibi faaliyetlerin yetenekleri şirkete çekmek ve tutmak için önemine dikkat çekiyor. Toptalent.co’nun “2018 yılı en iyi yetenekleri çekme trendleri” raporunun detayları şöyle:
 
1. Girişimcilik yükselişte: Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Sergey Brin, Larry Page gibi hızla milyoner olan genç girişimciler, millennial’ların hedefi ve böyle olunca, girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşan yetenekleri şirketlerde tutmak zorlaşıyor. Bu nedenle birçok yenilikçi şirket, içerdeki girişimcilere destek vermeye başladı. Google, 3M, Intel bu konuda programlar için adımlar atıyor. 
2. Teknoloji çok fazla önemli: 2016 yılında 10 ülkede 4 bin çalışan ile gerçekleştirilen “Future Workforce” araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 82’si teknolojinin işyeri seçiminde önemli olduğunu ifade ediyor. Özellikle genç çalışanlara; en yeni model laptop, telefon, hızlı internet gibi en iyi teknolojik donanımı sağlamak bu nedenle önemli. 
3. Yeteneğin gelişimine katkı: Millennial’ların yüzde 87'si mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatlarının çok önemli olduğu kanısında. Öyle ki, çalışanların yüzde 40’ı, işiyle ilgili yeterli eğitim alamaması yüzünden ilk yılında görevinden ayrılıyor. Bu nedenle yeteneklerin gelişimine katkı sağlamak, yetenek çekmek konusunda çok önemli. 
4. Ofis ortamı: Nowa Style Group’un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların yüzde 74,3’ü, ofis ortamı ve tasarımının iş seçiminde de önemli olduğunu belirtiyor.
5. Sosyal medya ve iletişimin gücü: IBM’in “Smarter Workplace Institute” araştırmasına göre, yeteneklerin yüzde 89’u iş arayışında aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Bu yönüyle sosyal medya kanalları; bir şirketin ne iş yaptığı, hedefleri, nasıl yetenekler aradığı, içeride çalışanların nasıl kişiler olduğu gibi şirketi ‘ideal işyeri’ yapabilecek tüm unsurları paylaşmak adına önemli bir mecra.
6. İş-özel hayat dengesi: Özellikle Türkiye gibi ailenin hayatın merkezinde olduğu bir ülkede, en iyi yetenekleri şirketlere kazandırmak için çalışanların ailelerine önem vermek kritik. Çalışanların çocuklarına sigorta yaptırmak, burs desteği vermek, ailesindeki bireylerin doğum gününü kutlamak gibi faaliyetler, yetenekleri şirkete çekmek ve tutmak adına önemli.
7. Esnek çalışma ve mobil çalışma küresel gündem: 2020 yılında işgücünün yüzde 50’sinin esnek çalışma sistemine geçeceği öngörülüyor. Amazon, Facebook gibi esnek çalışma saatleri sunan firmalar bu nedenle yeni neslin ilgisini çekiyor. Kendi çalışma zamanını kendisi belirlemek isteyen Y ve Z kuşağı, esnek çalışmaya da önem veriyor.
 
ETİKETLER : 1149 toptalent.co

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics