İnsan Kaynakları 29 EKİM 2017 / 10:48

Yetenekli çalışan, destek de bekliyor

Randstad İnsan Kaynakları Trendleri ve Ücret Araştırması’nın 2017 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’de farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden 233 karar alıcıyla yürütülen araştırmaya göre, şirketlerin 2017’de karşılaştığı en büyük zorluk yetenekli çalışanları elde tutmak oldu. Ankete katılanlara ana insan kaynakları zorlukları sorulduğunda, yüzde 41,2’lik oran “en iyi çalışanları elde tutmak” yanıtını verdi. İkinci en büyük zorluk ise yüzde 39,1’lik oranla “ücret beklentilerini yönetmek”. “Yetenek çekmek” yüzde 38,2 ile üçüncü sıraya yerleşirken, performans ve verimliliği arttırmak ise yüzde 37,3’lük oranla dördüncü ana zorluk oldu. Araştırma, Türkiye’deki insan kaynakları ve işe alım süreçlerinin gelişmeleri ile ilgili önemli fikirler veriyor. Buna göre, işe alım yaparken yetenekli personelleri çekmek için en önemli etkenler güçlü bir işveren markası olmak, rekabetçi ücret paketi sunmak ve güçlü çalışan değer önerisi sunmak. Rekabet gücü olmayan ücretler ve zayıf kurumsal itibar ise yeteneklerin şirketlere kazandırılamamasının arkasındaki temel nedenler. İşverenin en büyük sorununun, var olan yeteneği elde tutmak olduğunu vurgulayan Randstad Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Leigh Ostergard, şu yorumu paylaştı:
 
Geleceği görmeyen gidiyor
“Çalışanların şirketlerinden ayrılma nedenleri arasında birinci sırada daha iyi bir ücret teklifi almak geliyor. Kariyer gelişimi için daha fazla fırsatın bulunduğu şirketlerde yeni bir iş bulmak ise çalışanların şirketlerinden ayrılmasında ikinci etken. Yeteneği elde tutmak ise şirketler için en önemli gündem maddesi. Kariyer gelişim imkanları ve rekabetçi bir ücret, yeteneği elde tutabilmek için bir şirketin sağlayabileceği en önemli imkanlar. Bunlar, çalışan kayıplarının da arkasındaki en önemli nedenler. Yetenekli çalışan kendisi için şirketinde bir gelecek gördüğü sürece elde tutulabiliyor. Kendisi için gelecek olmadığını düşünenler ise kısa sürede ayrılma kararı alabiliyorlar.”
Yetenek eksikliğinden etkilendiğini belirten şirketlerin oranının yüzde 70 olduğunu belirten Ostergard, bu durumun şirketler için doğru profesyoneli bulmada zorluk yarattığını ifade etti.  Rapora göre, uygun çalışanın bulunmasının önündeki en önemli engeller sektörel iş tecrübesindeki eksiklik, yabancı dil becerileri, iş için gereken eğitimin olmayışı ve kısa iş tecrübesi. Ücret ve yan hakların iyileştirilmesi ile eğitim ve öğrenim programlarının oluşturulması ise yetenek eksikliğin giderilmesi için alınan en yaygın önlemler.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN