İnsan Kaynakları 06 NİSAN 2015 / 09:16

Yüksek motivasyonda ofis etkisi

Yeni nesil iş hayatında yerini alır, kurumsal yapılanma şirketlerde öne çıkarken, çalışma hayatının teknoloji ile birlikte gelişimi de çalışma hayatındaki fiziksel koşulları farklı bir yöne taşıyor. Yurtiçi ve yurtdışında birçok projeyi hayata geçiren mimaristudio’nun kurucularından Yüksek Mimar Önder Kul, ofislerine verimlilik ve sağlık katmak isteyen yöneticilere şu önerileri yapıyor:

  1. Ofisinizi teknolojiyle bütünleştirin: Çalışanlar, kendi özel çalışma alanı dışında, ofis içinde farklı noktalarda teknoloji ile iç içe bir ilişki içinde olabilmeli.

  2. Mobil dünyaya uyum sağlayın: Çalışma alanlarının tüm alt ve üst yapısının mobil dünyanın gerektirdiği değişimlere uygun şekilde çözümlenmesi gerek. Çalışanların ofisin içinde fiziksel şartlar bakımından rahat çalışma koşullarına sahip olması önemli.

  3. Buluşma noktaları ile sosyal yaşamı destekleyin: Ofiste tüm mekanlar çalışma alanları ile bütünleşik olmalı, renk, mekan kurgusu, malzeme seçimleri ile günlük hayattaki mekanlardan kopartılmadan ele alınmalı.

  4. Özgür hissetmelerini sağlayın: Mesai saatleri içindeki çalışmanın yanında, çalışanlara ofis içinde serbest hareket alanı sağlayacak olanaklar sunulmalı. Mobil çalışma hayatının parçası olan serbestlik, kurumsal çatı altında da hayata geçirilmeli.

  5. Yeşil, motivasyonun anahtar rengi: Birçok noktada, çalışanı yeşil ile bir arada tutmak, görsel ve zihinsel olarak motivasyonu olumlu etkiler. Yeşil, iç mimari tasarımın bir parçası olarak ele alınmalı.

  6. Çok iş için çok oyun gerekir: Fiziksel koşulların el verdiği bölüm ya da bölümlerde bazı spor ve oyun faaliyetlerini hayata geçirebilmek, kısa molalarda çalışanları olumlu etkiler.

  7. Ofisinize sanatı katın: Çalışanların sanata teşvik edilmesi adına kurumsal yapı içinde organize edilecek kurslar ve ortaya çıkartılan eserlerin ofiste belirli bölümlerde sergilenmesi, çalışma alanlarına fark katar.

  8. Keyifli ve kaliteli alışveriş mekanları yaratın: Fiziksel koşulların uygun olduğu ofis binalarında, bina yönetiminin denetimi ve izni ile belirli satış noktaları açılması binanın yaşanılırlığını da artırır.

  9. İdeal ışık, ideal çalışma ortamı demek: İdeal aydınlık seviyesinin yanında, günün farklı saatlerinde, farklı ışık ve renk şiddetinin kullanılması, farklı iş dallarına göre bu hesapların bağımsız olarak yapılması, uygun ışık kalitesinin düşünülmesi gerekir.

  10. Taze hava, verimli ofislerin olmazsa olmazı: Mekanın fiziksel tasarımına paralel olarak, çalışma alanının potansiyel gelecekteki kullanıcı sayısındaki konfor şartlarını sağlayacak şekilde taze hava  koşullarının sağlanması önemli.

ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics