İnsan Kaynakları 29 OCAK 2018 / 14:00

Zamda ortalama beklenti yüzde 9

Secretcv.com’un, 2018 yılı zam oranlarına yönelik düzenlediği ankete 950 firma yetkilisi ve 22 bin 500 aday katıldı. 15 Kasım - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre, şirket yetkililerinin öngörüleri zam oranlarının yüzde 9 olması yönünde. Birçok sektördeki büyük firmaları ve KOBİ’leri temsil eden firma yetkililerinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre en çok zam yüzde 10 ile bankacılık/finans sektöründe, en düşük zam ise yüzde 7 ile gayrimenkul ve çağrı merkezi sektörlerinde oldu.

‘’Bu yıl firmanızdan yüzde kaç zam bekliyorsunuz?” sorusunun yöneltildiği adayların ise yüzde 26’sı ortalamanın dışında bir maaş zammı bekliyor. Zam oranlarının yüzde 5 ila yüzde 10 arasında olmasını bekleyen adayların oranı ise yüzde 30. Yüzde 13’ü ise zam oranlarının yüzde 5’in altında olmasını bekliyor. Maaşlarına herhangi bir zam yapılmayacağını düşünen adayların sayısı ise yüzde 31.

Bu arada, artan zam oranlarının yanında, yan haklarda da yükseliş var. İşverenler tarafından çalışan verimliliğini artırmak ve başarılı çalışanları elde tutmak için verilen yan haklar 2018’de de devam edecek. Klasik yan haklara ek olarak, çalışanların kendi ihtiyaçlarına göre seçebildiği ‘’yan haklar paketleri’’ sıklıkla karşımıza çıkacak. Şirketlerin yan haklar konusundaki farkındalıklarının da her yıl artacağı öngörülüyor
ETİKETLER : secretcv zam 1157

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics