İnsan Kaynakları 23 ARALIK 2017 / 14:22

Zihinsel zindeliğin ipuçları

SiZe Bütünsel Yaklaşım Kurucu Ortağı Sibel Yücesan, zihinsel zindeliği; etkin karar verebilme, odaklanma, problem çözme, kapasiteyi artırma ve stresle başa çıkabilme ile açıklarken, işyerinde zihinsel zindeliği artırmak için geliştirdiği ve işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmış 10 ipucunu şöyle sıraladı:
 
1. Zihnimizden günde 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçiyor: Olumsuz düşüncelere kaçmak, olumluya odaklanmaktan daha kolay ve beyin bunu öğrenince, bir sonraki sefer daha kolay olumsuza odaklanabiliyor. Bu yüzden kendinizi olumsuz düşünceler arasında bulduğunuz anları fark edip, olumlu düşünceleri bilinçli olarak seçin ve odaklanın.
2. Bol ve temiz oksijen ile iyi uyku beyin için önemli: Sık sık odanın penceresini açın. Bu mümkün değilse, binadan dışarıya kısa bir mola için çıkmayı alışkanlık haline getirin. Uyku sağlığınıza da önem verin.
3. Beyninize yeni düşünme yolları tanıtın: Ofiste masanızın farklı bir alanını kullanarak çalışın. 
4. Meditasyon ve Mindfulness pratikleri öğrenin ve yapın: En az 5 - 10 dakika nefesinize odaklanmak zihninizi sakinleştirin.
5. Hayatınızın içinde kısa molalar yaratın: Mesela 10 dakikalık bir tatil yapın. Gözleri kapatın, derin nefes alın, kendinizi misal deniz kenarında düşleyin.  
6. Sakinleşme teknikleri kullanın: Hayal edin, müzik dinleyin, kalkıp ofis içinde yürüyün, dışarıya çıkın, sevdiğiniz bir iş arkadaşınızla kahve için.
7. İş arkadaşlarınızı yakından tanımaya ve dostluklar oluşturmaya gayret edin: İş yaşamında da en önemli ihtiyacımız insan olduğumuzun hatırlanması, birilerinin bizi dinlemesi ve paylaşmak.
8. Gününüzü planlayın: ‘Keşke yapmasaydım’ dedikleriniz ve ‘keşke yapsaydım’ dedikleriniz ile ilgili bir liste yapın. Bu stresi azaltıyor. Listenizdeki her güne yapılacak en önemli üç madde ile başlayın. Bunları tamamladığınızda kendinizi tebrik edin.
9. Olaylara başkalarının bakış açısından bakın: Onların gözünden olaylara bakıp farklı bakış açılarından duruma odaklanmak, düşünce yapınızı saplandığı yerden çıkarıp size esneklik getirecektir.
10. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”: Fiziksel zindelik, zihinsel zindelik getirir. Ofis saatlerinde de bol bol hareket etmeye özen gösterin.  
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics