İnternet 11 OCAK 2013 / 15:00

‘Bilişimde seferberlik’ çağrısı

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda yapılan araştırmada, Türkiye’nin son sırada yer aldığını söyledi. Ünüvar, buna karşın Türkiye’deki sayısal oyuncu sayısının 20 milyona ulaştığını belirterek, 10 milyon kişinin de internette düzenli okey oynadığının saptandığını ifade etti.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu olan Ünüvar, Komisyonun 3 aylık çalışma sonucunda hazırladığı ve 157 öneriden oluşan bin 150 sayfalık raporu, 10 gün önce TBMM Başkanlığı’na sunduğunu da hatırlattı. Ünüvar, raporda sundukları öneriler arasında Bilişim Bakanlığı kurulması,  internet medyasının kurala tabi tutulması ve Basın İlan Kurumu’ndan ilan alabilmelerine olanak sağlanmasının da yer aldığını sözlerine ekledi. Ünüvar, işadamlarına bilişim alanında yatırım çağrısında da bulundu.

Türkiye’de bilişim sektöründe büyük gelişme yaşandığını, ancak kuşaklar arasında büyük farklılıklar bulunduğu gerçeğine dikkat çeken Ünüvar, 2011 yılında Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda yapılan araştırmada, Türkiye’nin son sırada yer aldığını vurguladı. Buna rağmen, bilgisayar oyunlarının Türkiye’de oldukça yaygınlaştığını da hatırlatan Ünüvar, “Bilişim okuryazarlığında Avrupa'da sonuncuyuz, ama 20 milyon dijital oyuncumuz var. 10 milyon kişi de internette düzenli okey oynuyor. Bir zamanlar home office çalışmayı küçümsüyorduk. Ama artık insanlar evlerinde çalışıyor, oyunlar üzerine yazılımlar üretiyor. Zamanında bilişime yatırım yapan ülkeler bugün bunun karşılığını alıyor. Kore’nin milli geliri 1960’da Türkiye’nin yarısıydı. Şimdi sadece Samsung’un cirosu Türkiye’nin toplam gelirinden fazla’’ bilgisini verdi. Ünüvar, bilişim okuryazarlığının uluslararası bazda 8 kriteri bulunduğunu belirterek, bunları şöyle sıraladı:

‘’Birincisi; istenmeyen mesajları engelleyebiliyor musunuz? İkincisi; internet güvenliğini sağlayacak bilgilere erişebiliyor musunuz? Üçüncü olarak, kullandığınız internet sayfalarını sık kullanılanlara ekleyebiliyor musunuz? Dördüncüsü, sosyal paylaşım ağında profilinizdeki gizlilik ayarlarını değiştirebiliyor musunuz? Beşinci olarak, internet sitesinde erişilen bilgilerin doğruluğunu başka kaynaklarla test edebiliyor musunuz? Altıncısı, sörf geçmişini silebiliyor musunuz? Yedincisi; istenmeyen, spam e-postalarını engelleyebiliyor musunuz? Son olarak sekizincisi, filtre ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?’’

Bu soruların tümüne ‘’evet’’ diyebilenlerin bilişim okuryazarı olarak kabul edildiğini söyleyen Ünüvar, “Çocuklar artık bilgi ihtiyaçlarını aileden çok, internetten karşılıyor. Eskiden kuşak çatışması dediğimiz  şey, bugün bilgi çatışması olarak karşımızda. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı. Eskiden anne babalar çocuklarını eğitirdi, şimdi çocukların ebeveynlerini eğitmesi gerek. Kamu personeli alımında da bilişim okuryazarlığı standart şartlar arasına alınmalı’’ yorumunu yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics