İnternet 02 OCAK 2013 / 11:57

2012'nin sosyal medya raporu

Nexum sosyal medyanın 2012 yılındaki baş döndürücü hızını ortaya koyan bir infografik hazırladı. Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Youtube, Foursquare ve Google istatistiklerini içeren çalışmada hangi sosyal ağın ne kadar büyüdüğünü açıklayıcı bilgiler mevcut. Çalışma, kaçınılmaz olarak 2012'nin bombası Gangnam Style'dan nasibini almış gibi görünüyor.

 

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen Facebook 2012'de 901 milyon aktif kullanıcısıyla sanal bir ülke demenin bile yeterli olmayacağı bir nüfusa ulaştı. Mobil olarak 467 milyon kişinin erişim sağladığı site sırf bu sayıyla bile birçok Türkiye'nin nüfusunun aşağı yukarı altı buçuk katı kullanıcıya sahip.

 

 

Twitter ise günlük 175 milyon insanın anlık durumunu paylaştığı bir platform haline geldi. 465 milyon kullanıcısına rağmen her saniye 11 yeni kullanıcının kayıt olduğu Twitter, 2013 yılında da kullanıcı sayısı bakımından oldukça büyüyecek gibi görünüyor.

 

 

2012 yılında oldukça geniş bir popülariteye ulaşan Pintereset ise 10 milyon kullanıcının etkileşimde bulunduğu bir sosyal mecra haline geldi. Kullanıcıları arasında yüzde 60 oranı ile kadınların çoğunluğu oluşturduğu Pinterest, günlük bir milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

 

 

Facebook tarafından satınalınması olay yaratan Instagram 2012 yılında hakkında en çok konuşulan sosyal medya mecralarından bir tanesiydi. Dört milyar fotoğraf barındıran site 100 milyon kullanıcısı ve saniyelik 575 fotoğraf beğeni oranıyla en aktif mecralardan bir tanesi.

 

 

YouTube ise Gangnam Style ile danışıklı dövüş içinde. Video’nun bir milyarı geçen izlenme sayısı’nın YouTube’a sağladığı faydanın yanında, sitenin de şarkıya sağladığı ulaşılabilirlik ile bu rakamların görülebilmesinde büyük yarar sağladığı gayet ortada. Ama her şeye rağmen YouTube, günlük dört milyar izlenme sayısı ile dünyanın en büyük video paylaşım platformu olmaya devam ediyor.

 

 

Sosyal medyaya yeni bir fonksiyon getiren sitelerden birisi olan Foursquare ise yüzde 60 oranla daha çok erkek kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. 2012 yılı içerisinde üç milyar adet check-in yapılan site toplam 25 milyon kullanıcısıyla adeta insanların kendi rızasıyla tâbi olduğu bir sistemin Big Brother’ı gibi.

 

 

Arama devi Google’ın istatistikleri ise, sitenin 2012 yılını 146 farklı dilde 1.2 trilyon arama ile tamamladığını gösteriyor. En çok arananlar listesinde bir numara ise Şubat ayında trajik bir şekilde kaldığı otelde ölü bulunan dünyaca ünlü şarkıcı Whitney Houston oldu. İkinci sırada ise Gangnam Style yerini aldı. Üçüncü olarak ABD’yi vuran Sandy Kasırgası en çok arananlar listesinde yer aldı.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics