İnternet 27 MART 2013 / 13:59

AB ilişkilerine halk katılımı

Avrupa Birliği Bakanlığı liderliğinde ve Microsoft Türkiye işbirliğinde hayata geçirilen TUROPA, Türkiye – Avrupa Birliği (AB) sürecinde vatandaşın paylaşım platformu olarak hayata geçirildi. Türkiye – AB ilişkileri çerçevesinde oluşturulmuş, sınırları ortadan kaldıran, tüm cihaz ve sistemlere uyumlu, sosyal medya ile bütünleşme özelliğine sahip olan, Windows 8 Mağaza’da da yerini alan TUROPA, uluslararası ilişkilerde yeni bir iletişim biçiminin örneği olacak.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, TUROPA Projesiyle aynı anda birçok adımın birlikte atıldığını belirterek, “Bu programla vatandaşlarımızın AB süreci hakkında görüşleri, reformlar konusunda gördüğü eksiklikler ve tavsiyeler aynı platformda buluşarak, çalışmalarımıza yön verecek” dedi. Bağış, TUROPA’yla AB ve Türkiye arasındaki mesafelerin artık daha da anlamsız hale getirildiğini vurguladı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen de Türkiye – AB konusunda bireylerin sorularını, görüşlerini ve yorumlarını özgürce ve cihaz bağımsız paylaşabilecekleri bir platform olan TUROPA’nın yenilikçi bir uygulama olduğunu belirterek, “TUROPA’nın bu anlamda örnek bir uygulama olacağına inanıyorum. Bu platformu AB sürecinde toplumu işin içine katmak konusunda atılmış önemli bir adım olarak görüyorum” dedi.

Bilgisayardan, tabletten ve akıllı telefondan erişilebilecek ve etkileşimli olarak kullanılabilecek olan TUROPA ile bir kullanıcı, sokakta gördüğü herhangi bir olayı ya da nesneyi anında cep telefonuyla sistem üzerinden paylaşabilecek. Mesajlar, fotoğraflar ve videolar da TUROPA üzerinden kolayca paylaşılabilecek. TUROPA, kapalı devre bir uygulama olmanın ötesinde, Twitter, Facebook gibi uygulamalarla da uyumlu. TUROPA’nın hem Türkiye’de hem de AB ülkelerinde ilgi görmesi bekleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics