İnternet 04 KASIM 2012 / 16:25

Arap dünyasının yeni çıkış noktası: Sosyal medya

Ekonomik ve politik istikrarsızlık Ortadoğu’daki gençlerin iş tercihlerini etkilerken, sosyal medyadaki etkileyici yükselişin eğitim, iş alanı yaratma ve iş olanakları konusunda yarattığı etki oldukça etkileyici. Dubai’de hazırlanan “Sosyal Medya’nın Ortadoğu’daki Girişimcilik ve İş Gücüne Etkisi” başlıklı raporda, sosyal medyanın girişimcilere verdiği ilham, gençlerin yeteneklerini şekillendirmesi ve gelecekte yapacakları işleri şekillendirmeleri konuları masaya yatırıldı. Rapordaki çıktılara geçmeden önce, 500 milyon civarındaki nüfusuyla Arap dünyası olarak görülen Kuzey Afrika ve Batı Asya’yı kapsayan bölgede yaşayanların yüzde 12.6’sının Facebook ve Twitter kullandığını belirtelim.

Bir sonraki işin sosyal medyadan çıkacağına inanılıyor
Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Umman, Mısır ve Ürdün’de 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların yüzde 80’e yakını teknolojinin iş alanı yaratmakta kritik öneme sahip olduğunu vurguluyor.
Buna ek olarak katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i yeni iş alanlarında “sanal dünyanın” önemli rol oynayacağına inanıyor. Bununla birlikte yüzde 71, bir sonraki işini bulmak için sosyal medyaya güveniyor.
Katılımcıların sosyal medyaya bakışıysa oldukça olumlu. Yüzde 86 iş birliklerinin artması, yüzde 85 de müşterilerle bağlantı kurulması nedeniyle etkileşimli platformlardan oldukça memnun. Katılımcılar sosyal ağları kritik birer araç olarak görürken, iş haaytındaki başarıdan geçen yolun bu alanlarda da başarıya ihtiyaç duyduğuna inanıyor.
Pazarlama potansiyelleri, daha geniş piyasalar oluşturma, müşterilerle ilişki seçenekleri ve girişimci olarak gereken farkındalığı elde etmenin yolu sosyal medyadan geçerken, platformlar birer eğitim alanı olarak görülüyor. Öğrencilerin girişimcilik yeteneklerini geliştirebilmesi için sosyal medyanın önemli olduğuna değinen yüzde 84’ü bulurken, iş yeteneklerini elde edebilmek için sosyal medyanın etkisinin olduğunu düşünenler yüzde 76’ya ulaştı.
Anketin sonucunda sosyal medyanın iş ve eğitim alanında kişilere sunduğu fırsatlara değinilirken, sosyal ağların sınıflara girmesi gerektiği vurgulanıyor.
ETİKETLER : Sayı:894
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN