İnternet 20 ARALIK 2012 / 14:24

İlk bölgesel sosyal paylaşım ağı BizimSokak.com

Dünyada son üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye’ye uyarlanmış bir versiyonu olan bizimsokak.com, üyelerine yaşadıkları mahalleyle ilgili tüm bilgileri öğrenme ve komşularıyla iletişim kurma imkanı sunuyor.

Altyapısı sayesinde internet siteleri ve popüler sosyal ağlardaki bölgesel konuları da filtreleyip üyelerine sunan Türkiye'nin ilk “bölgeye özel sosyal paylaşım girişimi” bizimsokak.com yayına başladı.Yakında tüm Türkiye’yi kapsayacak, şu anda İstanbul’a odaklanmış olan bizimsokak.com, üyelerine yaşadıkları, çalıştıkları veya ilgilendikleri mahallelerle ilgili tüm bilgileri öğrenme ve paylaşma imkanı sunuyor.

Tek tek mahalle ölçeğine kadar odaklanabilen bizimsokak.com, üyeleri için oturdukları mahalle, çevre semtler, yerel haberler ve her gün kullandıkları hizmetlerle ilgili temel referans noktası olmayı hedefliyor. Üyeler, sitenin sağladığı etkileşimli ortamda birbirleriyle iletişim kurabiliyor, en iyi okulların nerede olduğu, emlak piyasasında hangi gelişmelerin yaşandığı, belediye hizmetlerinde ne gibi değişiklikler ve iyileştirmeler kaydedildiği gibi akla gelebilecek her türlü yerel konuda görüş alışverişi yapabiliyor. Üyeler, şehir ve ilçelerdeki ilgilendikleri mahalleri seçerek orayla ilgili ilanları, asayiş, belediye hizmetleri gibi yerel haberleri veya komşuların birbirleriyle konuşmalarını takip edebiliyor; çevreleriyle ilgili sorun, görüş ve değerlendirmelerini de paylaşabiliyor.

İstanbul’un Kadıköy ilçesini kapsama alanına alan bizimsokak.com, öncelikle İstanbul’un diğer sitlerini de kapsama alanına alarak, en yakın zamanda tüm Türkiye’ye yönelik içerik sunmayı hedefliyor.

bizimsokak.com’da şirketlere bölgeye özel reklam yapma imkanı sunuluyor. Örneğin, Moda semtinde faaliyet gösteren bir işletme, reklamını sadece bu semt ve civar semtlerde oturan üyelerin göreceği şekilde yayımlatabiliyor. Bu da bölgesel tanıtım imkanı ve reklam yatırımından daha isabetli geri dönüşler almasını sağlıyor. Yerel içerik sağlayan blog yazarları, haber siteleri,yerel yönetimler gibi kesimler de bizimsokak.com ile işbirliği yaparak kendi ziyaretçi trafiklerini artırabiliyor. Üyeler, yaşadıkları veya çalıştıkları semti, daha kaliteli bir yere dönüştürmek için bizimsokak.com yöneticileri ve komşularıyla işbirliği yapabiliyor.

Bizimsokak.com’un kurucusu Çağdaş Berksan, bilişim teknolojilerinin her alanında ve her kademede görev almış, 19 yıllık deneyim sahibi bir isim. Berksan, bizimsokak.com’u şu sözlerle anlatıyor: “Türkiye'de İnternet kullanıcılarına yerel içerik sunmak anlamında bir eksiklik olduğunu gördük ve Bizimsokak.com’u kurduk. Mahalle ve hatta sokak bazında içerik sunabilecek bir altyapımız var. Arama motorlarına kıyasla kullanıcıya daha rafine bir içerik sunabiliyoruz. Yaşadığınız yerde olan biten her şeyi saatlerce arama yapmadan görebiliyorsunuz. Örneğin, başka bir semte taşınacaksınız. Orası nasıl bir yer? O semtte yaşamak nasıl? Bu soruların cevaplarını hemen bulabiliyorsunuz. Herhangi bir semtteki etkinlikleri listelemeniz birkaç saniye alıyor. Mahallenizde belli bir noktayla ilgili şikayetiniz mi var? Fotoğrafını çekip sitemize ekleyebilir, şikayetinizi paylaşan başkaları olup olmadığını öğrenebilir, bu kolektif güçle yetkililere başvurup daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Veya isterseniz, satmak istediğiniz ürününüzü Bizimsokak.com üzerinden tekliflere açabilir, yakın çevrenizdeki bir alıcıya kısa sürede satabilirsiniz. Yaşadığınız yerin en iyi fırını, pastanesi, kafeteryası, okulu, hastanesi gibi bilgileri de bunlara dair birinci elden tecrübesi olan üyelerin görüşlerini okuyarak bulabilirsiniz. Bizimsokak.com’u kurmaktaki amacımız, Türkiye’de güvenilir, doğru ve kapsamlı yerel içerik konusunda lider olmak ve bunu da üyelerimizin katılımıyla gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics