İnternet 28 ARALIK 2012 / 15:58

İnternet üzerinden tatil satışları artacak

Turizmde 2012 yılında internet üzerinden yapılan satışların yüzde 10 arttığı görülürken, 2013 yılında daha fazla tüketicinin çevrimiçi mecraları tercih edeceği öngörülüyor.

Turizmde 2012 yılında yaşanan büyümenin ardından 2013’te uluslararası turizmin yüzde 2-4 civarında büyümesi bekleniyor. Bu büyümeden pay almak isteyen küçük ve orta ölçekli tesislerin internet satış kanalını etkin bir şekilde kullanmaları gerekiyor.

Türkiye’nin 2012 yılında turizm alanında başarılı bir yıl geçirdiğini belirten CloudArena Kurucu Ortağı Tolga Yalçınkaya, “Türkiye 2012’de en çok ziyaretçi çeken ülkeler sıralamasında 29,3 milyon kişiyle 6’ncı sıraya yükseldi. İnterneti yoğun ve etkin kullanan genç nüfusun da etkisiyle seyahat öncesi ve sonrası aktivitelerin internete kayması dikkat çekti. İnternet üzerinden satışlar geçtiğimiz yıla göre %10 artarken, mobil araçlar bu büyümede önemli paya sahip oldu. Doğru ve etkin bir çevrimiçi varlığa sahip tesislerin doluluk oranlarının ciddi seviyede arttığı görüldü” dedi.

Tüketiciler çevrimiçi mecraları etkin bir şekilde kullanıyor, farklı dillerde destek, kullanıcı yorumları, kullanım kolaylığı gibi nedenlerden dolayı çevrimiçi satın almaları tercih ediyor. Bu doğrultuda sosyal medya ve web siteleri gibi çevrimiçi satış ve pazarlama araçlarının 2013’te turizm sektörünün ana odağı olması bekleniyor.

Eurozone bölgesinde bir ekonomik krizin oluşması durumunda dahi Türkiye uygun fiyatlarıyla turist çekmeye devam edecek. Çevrelerinin Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımları da karar aşamasında göz önünde bulunduran tüketiciler seyahatlerini online mecraları kullanarak planlamaya devam edecek.

Otelcilik alanında, 2012 yılında internet alanındaki gelişmeleri doğru yakaladıklarını vurgulayan Yalçınkaya, “CloudArena olarak bu yıl piyasaya sunduğumuz HotelRunner ürünümüzü tamamen web ve mobil odaklı olarak geliştirdik. HotelRunner’ı kullanan tesisler internette doğru ve etkin bir şekilde varlık gösterebildiler. Sosyal platformları da etkin şekilde sistemlerimize dâhil ederek, müşterilerimizin çevrimiçi varlıklarını ve bilinirliklerini güçlendirmelerini sağladık” dedi.

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics