İnternet 26 ŞUBAT 2014 / 10:40

İnternet yasağı yasalaştı

Cumhurbaşkanı Gül'ün de imzalamasının ardından Türkiye ve dünyada tepki toplayan internet düzenlemesi mecliste devam eden gerginliğin ardından TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

5651 sayılı internet yasasında düzenlemeleri öngören teklifinin de dâhil olduğu “torba tasarı” TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Geçen hafta hızla görüşmeleri başlayan ve muhalefetin tepkisini çeken 26 maddelik  “torba tasarı”nın kalan maddeleri de dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştı. Saat 15.00'da başlayan Genel Kurul saat 02.35'de tamamlandı.

Erişim engelleme kararı 4 saat içinde uygulanacak

“Torba kanunla” Meclis’ten geçirilen internet yasasının en çok tartışılan bölümlerini kapsayan düzenleme TİB’in özel hayatın gizliliğini ihlal eden durumlardaki yetkisi ve mahkemeye başvurma süresi konularını içeriyor. Buna göre özel hayatın gizliliği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerine bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan engelleme talimatını sadece Telekomünikasyon İletişim Başkanı verebilecek. Alınan erişim engelleme kararı 4 saat içinde uygulanacak.

Ayrıca sadece özel hayatın gizliliği durumunda talimatla engelleme söz konusu olabilecek. Engelleme kararı için Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilecek. TİB tarafından yalnızca mahkemelerce talep edilen trafik bilgileri istenebilecek. Trafik bilgisi ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi halinde TİB Başkanlığı tarafından içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı veya erişim sağlayıcıdan alınarak, verilecek.

TİB Başkanı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı ise 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim, onayına sunulan konuyla ilgili 48 saat içinde karar verecek. Birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde, HSYK tarafından belirlenen mahkeme tarafından verilecek.

5651 sayılı kanunun maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics