İnternet 07 OCAK 2014 / 16:02

İnternetin kotasızı tercih ediliyor

TurkNet’in 2013 kullanım verilerinden yaptığı analizde, kullanıcıların yüzde 20’si kotalı internet tercih ederken, yüzde 80’i internetinin kotasız olmasını istiyor. Türkiye’de internet en çok 21:00 ile 23:00 saatleri arasında kullanılıyor.

TurkNet, 2 yıla yakın bir süredir internet ve telefon hizmetlerini bir arada internet fiyatına sunduğu “Tam İletişim” paketlerinden yararlanan kullanıcılarının 2013 yılı sabit telefon ve internet kullanımlarını değerlendirdi.

TurkNet’in 2013 analizine göre, iletişim paketi kullanıcılarından yüzde 80’i kotasız interneti tercih ederken, yüzde 20’si kotalı interneti yeterli buluyor. Kotasız internet tercihinin böyle açık ara farkla önde olmasının nedeni, özellikle son yıllarda kişi başına düşen download (indirme) oranlarının 27 GB seviyesine erişmiş olmasından kaynaklanıyor. Artık kullanıcılar interneti özgürce, “kota aşım” derdi olmadan kullanmayı tercih ediyor. 21:00-23:00 saatleri arasında yoğun olarak kullanılan internetin, 22:00’de kullanım oranının zirveye ulaştığı görülüyor.

Sabit telefon hâlâ yoğun olarak tercih ediliyor

TurkNet’in Tam İletişim Paketleri verilerine göre, üç büyük ilin dışında en çok telefon araması, Antalya, Denizli, Adana, Bursa ve Kocaeli illerinde yapılıyor. Yurtdışına yapılan aramalarda ise Almanya, Rusya, İngiltere, Fransa ve Bulgaristan öne çıkıyor.

Sabit telefonlar şehir içi görüşmelerde tercih ediliyor

TurkNet’in internet bağlantısı fiyatına hem internet hem de görüşmeleri içeren sabit telefon hizmetli kampanyaları, sabit telefona olan ilgiyi de beraberinde getiriyor.

TurkNet’in gün ya da saat sınırı olmaksızın şehir içi ve şehirler arası görüşmeleri ücretsiz olarak sunduğu Tam İletişim Paketlerinin 2013 analizinde, sabit telefondan yapılan şehir içi aramaların tüm aramaların yarısı gibi önemli bir oranda olduğu görülüyor. Şehir içi aramaları şehirlerarası GSM ve uluslararası aramalar takip ediyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics