İnternet 29 TEMMUZ 2013 / 15:33

İnternette 'Gezi' rüzgarı

İnternet pazarında alan adı (domain) almak isteyenlerin, Gezi Parkı olayları sırasında direnişin sembolü haline gelen kelimelere olan ilgisi, direnişin etkilerinin devam ettiği Haziran ve Temmuz aylarında artış gösterdi. Grup Ofis Marka & Patent Araştırma ve İzleme Servisi tarafından yapılan araştırma sonuçları, Gezi Parkı olayları sırasında gündemden düşmeyen ‘Çapulcu’ kelimesi ve kelimenin türevleriyle alan adı satın alanların sayısında artış olduğunu gösteriyor.

Haziran ve Temmuz ayları boyunca ‘Çapulcu’ kelimesi ve türevleriyle farklı uzantılarda alan adı almak isteyenlerin sayısı dokuza ulaştı. Grup Ofis Marka & Patent yetkilerinin araştırması ‘Çapulcu’ kelimesiyle web sitesi ya da blog açmak isteyenlerin; capulcu.com, capulcu.com.tr, capulcu.biz, capulcu.tc, capulist.com, capulist.tc, chapulcu.com, chapulcu.com.tr, chapulcu.net gibi alan adlarını satın aldıklarını ortaya koydu. Ayrıca Temmuz ayında içinde ‘Gezi Parkı’ geçen taksimgeziparki.gen.tr ve geziparki.com.tr alan adları da satın alındı.
Gezi Parkı’yla alakalı alan adlarının satışı Haziran ve Temmuz ayları boyunca devam etmiş olsa da. bu adlara sahip olanlardan kaçının etkili bir internet sitesi ya da blog yaratabileceği merak konusu. Alan adları tescil edilmiş olan bu sitelerin birçoğu şu anda yapım aşamasında, yapım sürecini tamamlayan siteler de yayın hayatlarına başlayabilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics