İnternet 07 OCAK 2013 / 08:00

İnternette indirim topla, mağazada harca

Kriterlerine uygun markalarla bağlantıya geçerek, onların mağazalarında geçerli indirimleri üyelerine internet sitesinden sunan İndimarka.com, İstanbul merkezden Türkiye’ye ulaşmayı istiyor. İndimarka.com CEO’su Erol Demirtaş ve kurucularından direktör Hakan Özdem ile stratejilerini konuştuk:
» İndimarka.com temelinde; internetten markanın çekini alıp bunu mağazada harcama fikri var. Sanal ve reel ortamı  birleştirme fikri nasıl doğdu?
Erol Demirtaş: Fırsat siteleri ile gördüm ki, hep bir aracı var ve üye hiçbir zaman birebir o keyfi yaşayamıyor. Oysa tüketici ürünün gerçek fiyatını ve indirimle eline geçecek avantajı net bilmeyi, anlık değişiklikler olmamasını istiyor. Biz de bu eksiği görerek, güvene dayalı bir site kurmak istedik. Bunun sırrı etiket fiyatı üzerinden, bilinen bir markada indirim olması. Sitemizde bir marka olmanın kriteri; ülke çapında en az 5 mağazaya sahip olmak, marka algısının tüketicilerde oluşmuş olması. Marka değerinin önemi büyük. Bir tarafta da, özel alışveriş sitelerinde (private shopping) en önemli sorun lojistik.İndimarka.com’da ise böyle bir sorun yaşanmıyor.

» Markalar nasıl seçiliyor?
Hakan Özdem: Geniş bir sektörel dağılımımız var ve temelde etiket fiyatı olan tüm ürün ve markalar bu yapıda yerini alabiliyor, almaya da devam edecek. Buna ev ve araba gibi lüks ürünler dahil olacak. Şu anda sitemizde markalarımız var, ilerleyen süreçte ise ‘elektronik, tekstil, emlak’ gibi başlıklarla siteyi kategorize edeceğiz. Markalar belli ürünlerde indirim yapar, bazılarında yapmaz. Ama İndimarka.com çeki; mağazada belli ürünlerde değil, tüketicinin istediği ürünlerde geçerli. Böylece bizden alınan indirim; markanın mağazasında indirim kapsamında olmayan ürünlerde de geçerli oluyor. İndirim tüm ürünleri kapsıyor veya markanın mağazadaki, örneğin yüzde 40 indiriminin üstüne, yüzde 20 bizim indirimimiz ilave ediliyor.

» Markalarla nasıl bağlantıya geçiyorsunuz?
Erol Demirtaş: Markalardan sadece, İndimarka üyelerine özel bir indirim hazırlamalarını istiyoruz. Bu bizi grup alışveriş sitelerinden farklı kılan faktör oluyor ve örneğin ürün bazlı stok operasyonu yürütmemiz gerekmiyor. Satılan ürünlerden hiçbir ücret talep etmiyoruz ve üyemizi mağazaya yönlendirmiş oluyoruz, ki markaların en çok istediği şey zaten mağazada geçirilen zamanı artırmak.

» İndirimlerin tutarı, oranı ve geçerlilik süresi ne kadar?
Erol Demirtaş: İndirimler yüzde 20 seviyesinde. Bazı markaların mağazalarda yaptığı gibi abartılı indirimler sunmak değil hedefimiz. Tüketicinin indirim algısını bozmadan, markaya olumsuz yansıma olmadan adım atmaya özen gösteriyoruz. İndirim kuponunun geçerlilik süresi de marka ile görüşmelerle belirlenen bir kriter.
Bizim için minimum süre 2 hafta.
» Tüketiciler sitenize nasıl üye oluyor ve bu prosedürde sizden neler bekliyorlar?
Hakan Özdem: Kişi e-posta adresini ve şifresini yazıp, ‘Satın al’ butonuna basınca, e-posta adresine indirim çeki ulaşıyor ve bunun çıktısı ile mağazaya gidildiğinde indirimli alışveriş yapılabiliyor. Detaylı üye profil formu dolduran kullanıcılarımız da hediye çeki kazanıyor. İndirim çeki konusunda üyemizi bilgilendiriyoruz. Çünkü bunu kendi şubesi veya franchise mağazası şeklinde sınırlandıran markalar olabiliyor. Üyelerimizi günlük e-posta gönderimi ile bilgilendiriyoruz, ama bu yapıyı daha da geliştireceğiz. Örneğin üyelerimizin, indirim olmasını istedikleri markayı seçmelerini isteyip, bu indirim olduğunda o kullanıcımızı özel olarak bilgilendireceğiz.  Sonuçta marka ve üyemiz arasında aracıyız ve iki taraf için de güven veren bir yapıyı devam ettirmek bizim için önemli.

» İstanbul dışından tüketicilerin ve markaların ilgisini nasıl değerlendireceksiniz?
Hakan Özdem: Her ilin kendine özel, yaygın markaları var. 2013’te Ankara, Bursa, İzmir ve Adana’ya özel, kriterlerimize uygun markaları sitemize eklemek istiyoruz. Merkezi İstanbul’da olup, tüm Türkiye’ye yayılmış markalarla başlamak için ilk adımı İstanbul’dan atmak önemli. Uzun vadede yurt çapında yaygın markaların yurtdışı şubelerini de bu yapıya dahil etmeyi hedefliyoruz. Ama önce farklı illerde yerimizi alacağız, hizmet sektörünü de kapsamımıza alacağız.

Gençlere ulaşmak için…

2013 yılında kendi marka kriterlerine uygun restoranlar, oteller gibi hizmet sektörü yapılarında yer alacaklarını söyleyen Erol Demirtaş, yarattıkları bu kulvarı anlatmaya önem verdiklerini söyledi ve şöyle devam etti:
“Facebook ve Twitter sayfalarımız son derece hareketli. İndimarka sponsorluğunda iki üniversitede konferans sponsorluğu üstlendik. Üniversitelerde etkinliklere sponsor olmayı önemli buluyoruz ve bu konuda tüm Türkiye’deki üniversiteleri kapsayan planlarımız var. Gençler için bu tarz indirimler önemli ve bunları paylaşıyorlar. Gençler için uygun bir modeliz ve 5 TL’si olan bile sitedeki indirim fırsatından yararlanabilir. Temelde herkese hitap eden marka olmak, 2013’te ‘internet’ başlıklı toplantılarda yer almak istiyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:903

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics