İnternet 04 OCAK 2013 / 13:56

İTÜ için tasarım zamanı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) internet sitesi itu.edu.tr için başlattığı “Sizinle Tasarlıyoruz” projesi fikir toplamaya devam ediyor. Proje kapsamı “Fikrin bizim için değerli!” diyerek sizinletasarliyoruz.itu.edu.tr adresinden öğrencilerin, akademisyenlerin, idari yöneticilerin ve mezunların katkılarıyla internet sitesinin yeni tasarım sürecine herkes dahil olabiliyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, günümüzde sayısal medyanın önemini görmezlikten gelmenin mümkün olmadığını belirterek, bu bağlamda hizmet ve doğru iletişim için internet sitesinin sorunlarının tespit edilip çözülmesinin önemli bir gereklilik olduğuna işaret etti. İnternet sitesi tasarım sorunlarına çözüm olarak, İTÜ’nün sayısal vizyonu ile gerçek vizyonunun örtüşmesine değinen Karaca, şöyle devam etti:

“Eskilerin bir lafı vardır, müsademe-i efkardan barika-ı hakikat doğar. Yani fikirlerin çarpışmasından gerçeğin ışığı ortaya çıkar. İTÜ olarak her konuyu tartışmalıyız. İnternet de bu demokratik tartışma ortamını bize sunuyor. Bize de bu ortamı etkili kullanmak düşüyor. Fakat bu platformların sadece üniversite yönetimi tarafından değil bağımsız topluluklar tarafından da oluşturulması önemli.“

Sizinletasarliyoruz.itu.edu.tr açıldığı ilk gün bin 500 ziyaretçi ve 2 haftada ise 80 yaratıcı fikir siteye gönderildi. Proje İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Userspots işbirliği içinde yürütülürken kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik çalışmaları yanı sıra, bu çalışmaların süreci de sitede paylaşıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics