İnternet 10 MART 2014 / 16:00

Kablosuz ağdan gelen tehlike

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), kamuya açık hassas bilgilerin kablosuz internet ağı (Wi-Fi) üzerinden gönderilmemesi konusunda uyarıda bulundu. 

Kablosuz bağlanabilen bir dizüstü bilgisayarınız varsa internete  kablosuz ağları kullanarak kafeteryalar, havalimanları, oteller ve diğer mekânlar gibi genele açık alanlardan erişebilirsiniz. Europol, bilgisayar korsanlarının söz konusu bilgileri çalmak için kamuya açık kablosuz ağları giderek daha fazla kullandığını bildirdi.

BBC'ye açıklamada bulunan Europol Siber Suç Merkezi Başkanı Troels Oerting, kişisel bilgilerin sadece güvenilir Wi-Fi ağları üzerinden gönderilmesi gerektiğini söyledi.
İnternet kullanıcılarını dikkatli olmaları yönünde uyaran Oerting; bilgisayar korsanlarının çaldığı veriler arasında kimlik bilgilerinin, e-mail şifrelerinin ve banka hesap detaylarının da olduğuna dikkat çekti.
Oerting, bilgisayar korsanlarının hassas bilgileri çalabilmek için bazı Wi-Fi ağlarını sahte bir şekilde kafelerin, restoranların ve kamuya açık başka bazı alanlarınmış gibi gösterdiklerini belirtti.
Bu da; internet kullanıcıları kamuya açık bir Wi-Fi ağı üzerinden banka işlemi gerçekleştirdiğinde, alışveriş yaptığında ya da bir sosyal medya sitesine girdiğinde, hassas bilgilerin çalınabileceği anlamına geliyor.
AP'nin Wi-Fi ağı kapalı

Avrupa Parlamentosu (AP) da birkaç ay önce kamuya açık Wi-Fi ağını kapatmıştı. Karara gerekçe olarak, bazı hassas bilgilere erişim için söz konusu ağa sızılması gösterilmişti. Europol'ün temel görevi ise Avrupa çapında organize suçla mücadeleye yönelik soruşturmaları koordine etmek.

Wi-Fi kullanmak için 4 güvenlik ipucu

Ortak kablosuz ağdan faydalanma ve gizliliğinizi korumaya yardımcı olma konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Güvenlik duvarı kullanmanız gerekiyor. Bilgisayarınızda Windows Vista veya Windows XP varsa ve Service Pack 2’yi yüklemişseniz varsayılan olarak devreye girmiş, yerleşik bir güvenlik duvarınız var demektir.

Ortak Wi-Fi kullanıyorken ağ şifrelemesi genelde kontrolünüz dışındadır. Kullandıkları şifreleme türü hakkında bilgi almak için ağın web sitesindeki gizlilik beyanını kontrol edin. (Bir gizlilik beyanı yoksa bu ağı kullanmamanız daha iyi olabilir.)

Kredi kartı numaralarını veya parolaları kablosuz ağ üzerinden kimseyle paylaşmayın.

Güvende olmak istiyorsanız, ortak bir kablosuz ağı kullanıyorken kredi kartı numaranız veya diğer her tür finansal bilgileriniz gibi herhangi bir hassas bilginizi yazmaktan kaçının. Bir ortak kablosuz ağ kullanırken kredi kartı numaralarını girmek zorundaysanız, tarayıcı penceresinin sağ alt tarafında kilitli bir asma kilit sembolü olduğundan ve web adresinin de https: ("s" güvenli anlamına gelmektedir) ile başladığından emin olun.

Kullanmadığınız zamanlarda kablosuz ağınızı kapatın. Harici bir Wi-Fi kartı kullanıyorsanız bu kartı çıkartabilirsiniz. Dahili bir WiFi kartı kullanıyorsanız bağlantının üzerinde sağ fare tuşuna tıklayın ve devre dışı bırak’ı tıklatın.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics