İnternet 02 EKİM 2013 / 20:13

Kapattık, güncel veya erişilebilir değiliz

ABD hükümetinin birçok internet sitesi ve Twitter hesapları, ABD hükümetinin kapalılık hali yüzünden işlev göstermiyor. BBC News haberine göre, NASA’nın internet sitesinde zaruri olmayan servisler kapatıldı. Beyaz Saray’ın internet sitesi de, federal bütçe konusundaki çözümsüzlük nedeniyle güncellenmiyor. ABD Ulusal Güvenlik Birimi, internet sitesinden gönderilen e-postalara yanıt vermiyor. ABD’de kapalılık dolayısıyla kamu çalışanları da e-postalarına erişemiyor.

Başkan Obama’nın sağlık reform yasasına karşı Cumhuriyetçi kanadın muhalefeti, geçtiğimiz Salı gününden itibaren hükümetin kapanmasına yol açmıştı. ‘Obamacare’ olarak bilinen yasada yaşanan kilitlenme ve sonrasında Kongre’nin hükümeti finanse etmek için yasayı geçirmekte başarısız olması tüm bu sürecin de temel gerekçesi.

Salı günü evlerine gönderilen binlerce federal çalışanın iş e-postalarına erişimi, ABD hükümet politikasının bir parçası olarak yasaklandı. Kapanmaya yasal zemini veren aynı ABD yasası, eve gönderilen çalışanların mobil cihazlarla veya uzaktan bilgisayar bağlantılarıyla çalışmasını yasakladı. Kamu çalışanlarının iletişim kanalları da bu kapalılıktan etkilendi. Çünkü ABD vatandaşları normalde federal internet sitelerini ve Twitter mesajlarını kullanarak kamu birimlerine bildirim yapabiliyordu. Ama Salı günü kamunun e-postalarla gönderdikleri sorular, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı gibi ABD’nin ilgili birimlerinin işleminden geçmedi.

NASA’nın ana sayfasına ulaşmak isteyenler, sayfaya ulaşılamayacağı bilgisini içeren bir ABD hükümet duyurusuna yönlendiriliyor. ABD Tarım Bakanlığı ve ABD Nüfus Sayımı Bürosu gibi diğer federal internet siteleri de güncellenmeyen sayfalarla varlık gösteriyor.

Özgürlük Heykeli’nin Ulusal Park Servisi’ninkiler de dahil olmak üzere düzinelerce Twitter mesajı durdu. Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi gibi daha küçük federal yapılar da bu kapalılık halinden kaçınılmaz olarak etkileniyor. Örneğin hayvanat bahçesindeki pandaları, çitaları, filamingoları sürekli görüntüleme imkanı veren internet kameraları kapalı.