İnternet 19 ARALIK 2012 / 09:41

Kullanıcı tepkisi, açıklama getirdi

Instagram; gizlilik sözleşmesi ve hizmet koşulları uygulamalarında yapacağı değişikliklerle son günlerde kullanıcıların eleştirilerinin hedefi olmuştu. Bu tepkilere yanıt ise Instagram'ın kurucularından Kevin Systrom'dan geldi. Instagram blog'unda detaylı bir açıklamaya yer veren Systrom, yeni uygulamaların otuz gün içinde hayata geçeceğini, ama bu kararı aldıktan sonra kullanıcılardan gelen tepkilerinden dolayı üzüldüklerini, bunlara yanıt vermek adına kendisinin bazı açıklamaları yapma gereği hissettiğini belirtti.

http://blog.instagram.com/post/38252135408/thank-you-and-were-listening sayfasında yer alan ilk madde 'Instragram'da reklam vermek' başlığını taşıyor ve konuyla ilgili uygulamaları yenilemenin hedefinin de Instagram için uygun olan yaratıcı reklamcılık uygulamalarını hayata geçirmek olduğu vurgulanıyor. Daha önce yaptıkları açıklamada kullandıkları dilin hatalı olduğunu kabul eden Systrom, "Bizim amacımız sizin fotoğraflarınızı satmak değil. Bu kurallar listesinin daha açık olması için kullandığımız dili yeniliyoruz" dedi.

Systrom açıklamasında, bu bağlamda hem kullanıcı hem de markaların kendi fotoğraf ve hesaplarını destekleyecekleri bir gelecek öngördüklerini de belirtti. Tepki toplayan ilk açıklamada, kullanıcı fotoğraflarının bir reklamın parçası olabileceğine dair soru işareti olduğunu da yadsımayan Systrom, bu yönde bir planları olmadığını, hatta akıllarda soru işareti yaratan bu yorumu da kaldıracaklarını belirtti. Systrom, temel amaçlarının reklam banner'ları gibi Instagram kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen diğer uygulamalarda öne çıkan şeyleri siteden uzak tutmak olarak gösterirken, "Aslında sizin yeni ve eğlenceli hesaplar keşfetmenize yardımcı olacak anlamlı yollar yaratmak isterken, kendini başına yürütülebilir bir iş yapısını da inşa etmeyi hedefliyoruz" dedi.

Açıklamaya göre, Instagram kullanıcıları kendi içeriklerinin sahibi ve Instagram da bireylerin fotoğrafları üstünde herhangi bir sahiplik iddiasında bulunmuyor. Bunun yeni kurallarla değişmeyeceğinin altını çizen Systrom, kullanıcıların fotoğraf paylaşımı için kendilerini her zaman rahat hissedebilecekleri bir ortamı sunmayı hedeflediklerini de vurguladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics