İnternet 12 OCAK 2016 / 11:13

Kullanıcılar 2015'te en çok bunları aradı

Online firma rehberi YellowPages.com.tr üzerinde 840 binden fazla firma bulunduran Yellow Pages, 2015 yılı boyunca kullanıcıların en çok neleri aradığını açıkladı. Buna göre, en çok restoranları aradık. Arama yapan her 2 kişiden 1’i bunun için akıllı telefon ve tabletlerini kullanırken, en çok aramayı 25-34 yaş arası kullanıcılar yaptı. Restoranları sırasıyla, giyim ve giyim aksesuarları, bakanlık ve devlet daireleri, cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları, otobüs firmaları, dernekler, mobilya, kargo ve kurye hizmetleri, beyaz eşya mağazaları ve eczaneler takip etti.
 
Seçim süreci aramaları etkiledi
Yıllık bazda belirli dönemlerde aramalarda farklılıklar görülüyor. Örneğin 2015 yılı içinde gerçekleşen iki seçim döneminde, en çok aranan kurumlar sıralaması da değişti. Seçimlerin yapıldığı Haziran ve Kasım aylarında en çok arananlarda bakanlık ve devlet daireleri restoranları yakalayan bir artış sergiledi. Bir diğer örnek de indirim dönemleri. Yıl sonunda yoğunlaşan indirim döneminde giyim ve giyim aksesuarlarındaki arama oranları da oldukça arttı.
 
Yurtiçi aramalar ve mobil ön planda
Yellow Pages’in 2015 arama verilerine göre aramaların yüzde 97’si yurtiçinden, yüzde 3’ü ise yurtdışından gerçekleşti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi illerin dışında en çok arama yapan şehirlerarasında Diyarbakır, Mersin ve Konya da yer aldı.
Bir önceki yıl mobil cihazlardan yapılan aramalar ise yüzde 41’ken, 2015’te bu oran yüzde 52 olarak gerçekleşti. Yellow Pages’ta arama yapan her 2 kişiden 1’i bu aramayı akıllı telefon ya da tabletlerinden gerçekleştirdi.
 
En çok aramayı 25-34 yaş arası yapıyor
Aramalara demografik kriterler bazında bakıldığında, yüzde 42’lik oranla en çok arama yapan yaş aralığı 25-34. 18-24 yaş aralığında bu oran yüzde 24, 35-44 yaş aralığında ise yüzde 19. Aramaların yüzde 59’u erkekler, yüzde 41’i ise kadınlar tarafından gerçekleşiyor. Kadın kullanıcıların yaptığı aramalarda giyim ve giyim aksesuarları, erkek kullanıcıların yaptığı aramalarda ise restoranlar ön plana çıkıyor.
 
ETİKETLER : Yellow Pages
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN