İnternet 14 ŞUBAT 2013 / 10:23

Müziği internetten dinliyoruz

Servis sağlayıcı Medianova, dünya çapında sosyal medya ve CDN (Content Delivery Network-İçerik Sunum Ağı) üzerinden müzik dinleyenlerin sayısının 2012’de ciddi oranda yükseldiğini açıkladı. Next Big Sound tarafından yayınlanan rapordaki verileri paylaşan Medianova CEO’su Serkan Sevim, bazı sanatçıların 2012’de 100 milyar civarında bağımsız dinlemeye ve 5 milyardan fazla yeni hayrana ulaştığını belirtti. Küresel çevrimiçi müzik pazarının daha da büyüyeceğini söyleyen Sevim, müzik sektörünün CDN hizmeti sunan profesyonel şirketlerle çalışması sonucunda önemli bir büyüme kaydettiğini belirtti. Albüm satışlarının devam etmesine rağmen, rakamsal açıdan pazarın küçüldüğüne dikkat çeken Sevim, “Çevrimiçi dinlenen ve paylaşılan müzik sayısının ve bunun sanatçılara faydasının göz ardı edilmesi artık imkânsız. Next Big Sound’un sosyal medya ve CDN kanalları üzerinden topladığı çevrimiçi istatistiklere göre 2012’de çevrimiçi müzik dinlemede yüzde 45 büyüme kaydedildi. Sanatçıların kazandığı yeni hayranların sayısı ise yüzde 67 oranında arttı. Sosyal medyada aktif olan ve çevrimiçi satış yapan sanatçılar hayran kitlelerini genişletiyor, onlarla daha iyi iletişim kuruyor ve bunun sonucunda daha fazla satış yapıyor” bilgisini verdi.

Next Big Sound’un elde ettiği veriler, 2012 yılında müzisyenlerin Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlardaki aktivitelerinin de önceki yıllara göre önemli oranda arttığını gösteriyor. Raporda, ‘en sosyal albüm’ listesinde ilk üç sırada yer alan grupların hayran kitlesinde, hayranlarıyla olan iletişiminde ve satışlarında önemli artış kaydedildiği belirtiliyor.

Raporda, dünya müzik sektörünün geleceğinin müzik CDN’lerinde olduğunun belirtildiğini dile getiren Sevim, “Bu nedenle küresel müzik sektörünün müzik CDN’leri ile çalışmaya başlaması gerekiyor. 2008 yılından bu yana Türkiye’deki en büyük müzik CDN operatörü olarak  içerik sahipleriyle bütünleşik bir platforma sahibiz. Encodio ürünümüz ile günde 500 bin yeni şarkıyı CD kalitesinde sıkıştırma kapasitesine sahibiz” bilgisini paylaştı.