İnternet 21 ŞUBAT 2013 / 17:33

Pinterest sermaye artırdı

Çevrimiçi içerik paylaşım sitesi Pinterest, toplam değerini 2,5 milyar dolara çıkartacak 200 milyon dolarlık bir  sermaye artırımı yapacak.


Kullanıcılarına çevrimiçi olarak içerik paylaşımı yapma imkanı sunan Pinterest yeni özellikler uygulamaya sokmak, altyapısını geliştirmek ve teknolojik satın almalar gerçekleştirmek için yatırım alarak 200 milyon dolarlık bir sermaye artırımı yapacağını açıkladı.


Reuters’ın haberine göre yatırım şirketlerinden Valiant’ın Andreessen Horowitz, Bessemer Venture Partners  ve FirstMark Capital ile birlikte sağladıkları sermaye, Valiant için önceden Google ve Baidu’ya yaptığı internet merkezli yatırımlara bir yenisini ekleyecek.


Bir grup girişim yatırımı projesinin bir parçası olan Pinterest projesi yoğun bir kâr amacı gütmemesine rağmen birçok yatırımcıdan büyük yatırımlar almayı başarmıştı. Pinterest ile benzer şekilde başlayan projelerden olan özel sosyal ağ Path, geçtiğimiz yıl 30 milyon dolar olan değerini 250 milyon dolara, soru cevap sitesi Quora, 50 milyon dolar olan değerini 400  milyon dolara çıkartmıştı.


Facebook’un mayıs ayındaki halka arzının beklenen ilgiyi görmemesi ve hisselerin teklif edildiği fiyattan daha aşağı fiyata alıcı bulması, yatırımcıların tüketici odaklı internet şirketlerine yönelik yatırım yapmalarındaki iştahı azaltmıştı.


Buna rağmen Pinterest’in 2010’dan beri hız kesmeden büyümesi bu konuda hala bir potansiyel vaat ediyor. Şu anda dünya çapında 48.7 milyon kullanıcısı bulunan Pinterest, en son Mayıs 2012’de sermaye artırımına gitmiş ve Japon e- ticaret sitesi Rakuten’in ön ayak olmasıyla toplamda 1.5 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics