İnternet 11 ARALIK 2014 / 12:25

Rezervasyonda ‘mobili’ sevdik

Uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner’ın son verileri, Türkiye’deki mobil cihaz kullanımındaki artışın seyahat planlamalarına da yansıdığını gösteriyor. Skyscanner üzerinden akıllı telefonlar ile Türkiye’den yapılan seyahat aramalarında 2013 senesine kıyasla yüzde 210 oranında artış yaşanırken, seyahatseverler mobil cihaz üzerinden geçen seneye kıyasla yüzde 15 oranında daha fazla uçuş rezervasyonu yapıyor. Gelişen teknolojiler ve yeni mobil trendler ile bilgisayarların yerini almaya başlayan tabletler de artık seyahat aramalarında daha fazla kullanılmaya başlandı. Skyscanner’ın verileri de bunu destekler nitelikte. Geçtiğimiz yıla kıyasla, tabletler üzerinden %41 oranında daha fazla arama yapılırken, yüzde 36 oranında daha fazla uçuş rezervasyonu gerçekleştiriliyor.

Rezervasyon günü Pazartesi

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, “Mobil cihazların giderek daha fazla kullanılmasıyla seyahat planlama alışkanlıkları da değişiyor” dedi ve ekledi: “Türk seyahatseverlerin uçuş arama ve rezervasyon için mobil cihazları daha fazla kullanması ise teknolojiyi yakından takip ettiğimizi gösteriyor .“

Akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla Türk seyahatseverler de Skycanner’ın mobil uygulamasından daha fazla yararlanıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar etkin biçimde kullanılırken, Sksycanner’ın verilerine göre Türk kullanıcılar, en fazla Kasım ve Aralık ayında akıllı cihazlarına Skyscanner mobil uygulamalarını indiriyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk seyahatseverler en çok Pazartesi günü seyahat planlamalarını yaparken, en çok sabah saatlerinde bilgisayarları üzerinden uçuş araması ve rezervasyonu gerçekleştiriyor. Diğer yandan, mobil cihazlar üzerinden yapılan arama ve rezervasyonlar ise akşam saatlerinde yapılıyor. Bu da Türkiye’de seyahat planlamaları için iş yerinde bilgisayarın, özel zamanlarda ise mobil cihazların tercih edildiğini gösteriyor.

 
ETİKETLER : Skyscanner

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics