İnternet 30 OCAK 2014 / 14:23

Tatil planı için ilk adres internet

Tüketicilerin yüzde 80’inin tatil planlamasına internetten başladığını söyleyen CloudArena Kurucu Ortağı Tolga Yalçınkaya, “Her 10 kullanıcıdan 7’si konaklamayı planladığı tesisin internet sitesinde mutlaka zaman geçiriyor ve yorumları inceliyor. Güçlü marka algısını çevrimiçi dünyaya taşımayı başaran tesislerle ilgili olumsuz yorumlar tüketicileri düşünüldüğü kadar etkilemiyor” dedi.İnternetin getirdiği avantajların birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de önemli değişikliklere yol açtığını belirten , yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte, her geçen gün daha çok tüketicinin tatil planları için ilk adımları çevrimiçi dünyada attığını söyledi.

Araştırmalara göre, Türkiye’deki internet kullanıcısı tüketicilerin yarısından fazlasının her yıl birden fazla seyahat imkânı bulduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Bu kullanıcılar tüm bütçelerinin yaklaşık yüzde 6’sını tatil için ayırıyorlar. Tatil planlaması için ilk başvurulan yer ise internet oluyor. Kullanıcıların yüzde 80’inin fiyat ve tesis gibi konularda araştırmaya internetten başladıkları görülüyor” dedi.

 

Önce tesisin sitesine bakıyoruz

Tüketicilerin konaklama kararı vermeden önce ilk olarak tesisin internet sitesinde yer alan bilgileri incelediklerine dikkat çeken Yalçınkaya, “Araştırmalar, her 10 kullanıcıdan 7’sinin konaklamayı planladığı tesisin internet sitesinde mutlaka zaman geçirdiğini gösteriyor. Fakat söz konusu paket tatil olduğunda, misafirler önceliği çevrimiçi seyahat acentelerine veriyorlar. Tüketicilerin yaklaşık yarısı, tur seçeneklerini değerlendirmek için seyahat acentelerinin internet sitelerini incelemeyi tercih ediyor. Tüm bunlar için internette geçirilen zaman 3 - 6 saat arasında değişebiliyor” diye konuştu.

 

Yorumlar kritik öneme sahip

Tüketicilerin otel ve seyahat acentelerinin web sitelerinde ilgi gösterdikleri bölümlerin başında yorumlar geldiğini söyleyen Yalçınkaya, “Özellikle daha önce konaklamadıkları bir tesise ilk kez gitmeyi düşünenler, tesisle ilgili internet üzerindeki yorumları ve puanlamaları detaylı bir şekilde inceliyorlar. Bu yorumların karar verme üzerindeki etkisi de son derece yüksek. Misafirler olumlu ve olumsuz yorumları bir arada değerlendirerek, kendilerine en uygun tesisi, kendileri ile benzer beklentileri olan diğer misafirlerin yorumlarını da inceleyerek seçmeye çalışıyorlar. Bu noktada, daha güçlü bir marka algısına sahip ve bunu internete taşıyabilmiş olan tesislerin olumsuz yorumlardan daha az etkilendiklerini söylemek mümkün. Yorumlar arasındaki eleştiriler, beğenilerden fazla bile olsa, potansiyel misafirler çevrimiçi dünyada güçlü bir imaja sahip olan tesislerden vazgeçmek yerine, web sitelerini de ziyaret ederek son kararlarını veriyorlar” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN