İnternet 09 ŞUBAT 2016 / 17:50

Tedarikçisini değiştirenler, zamlardan etkilenmedi

Türkiye’deki yaklaşık 36 milyon elektrik abonesi zamlanan faturalarını Şubat başında ilk kez aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2016 yılı için birim fiyat bazında mesken (ev) abone grubu elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında arttırırken, ticarethane (iş yeri) abone grubu birim fiyatlarını ise yüzde 0,6 oranında yükseltti. EPDK’nın Aralık ayında serbest tüketici limitlerini 120 TL’ye düşürmesiyle birlikte 6 milyon tüketici, elektrik tedarikçisini değiştirme hakkı elde etmişti. Bu düzenlemeden faydalanarak yeni yıla girmeden elektrik tedarikçisini değiştiren tüketiciler, bu zamlardan etkilenmedi.
 Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip üzerinden yapılan hesaplamalara göre, yeni yıla girmeden elektrik tariflerini değiştiren tüketiciler, Ocak ayı faturalarında ortalama yüzde 11,2 tasarruf ederek, yeni yıl zam oranından etkilenmedi. EnCazip Kurucu Ortağı Çağada Kırım, “Zamlardan önce tedarikçi değiştiren tüketiciler seçtikleri elektrik tarifelerindeki oranların yanı sıra 2016 zamları kadar daha tasarruf ettiler” dedi.
Ocak ayında zamlanan elektrik fiyatlarının birim fiyatı 0,213428 TL’ye çıkarken, EnCazip üzerinden tedarikçilerini değiştiren mesken (ev) tüketicileri elektrik birim fiyatı için ortalama 0,191900 TL ödedi. Ticarethane (iş yeri) tüketicilerine ortalama birim fiyatları ise EnCazip üzerinde 0,191023 TL olarak hesaplandı. 150 TL’lik elektrik faturası için zamlardan önce tarifesini değiştirerek kendisi için sunulan tekliflerden yüzde 11,2’lik tasarruf edebileceği planı seçerek yılda 201,6 TL’lik tasarruf edebiliyor. EnCazip üzerinden tarife değiştirerek yüzde 20’ye kadar tasarruf elde etmek mümkün.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics