İnternet 11 NİSAN 2013 / 14:45

Türkiye’de İnternet’in 20. Yılı

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, İnternet Haftası kapsamında “Türkiye’de İnternet’in 20. Yılı” ile ilgili görüşlerini bildirdi.

[caption id="attachment_38546" align="alignleft" width="280"] Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan[/caption]

Bundan 20 yıl önce Türkiye’de, 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile ilk internet bağlantısının gerçekleştirildiğini belirten Erkan, Turkcell Superonline’ın fiber internet yatırımına başladığı 2008 yılına geldiğimizde, DSL teknolojileriyle ancak 8 Mbps’ye kadar internet servisi verilebildiğini sözlerine ekledi.

Turkcell Superonline olarak 5 yıl önce fiber teknolojisiyle 10 Mbps internet hızıyla hizmet verdiklerini ve Mayıs 2011’de minimum internet hızımızı 10 Mbps’den 20 Mbps’e çıkardıklarını belirten Erkan, fiber internet hızını minimum 25 Mbps’ye yükselttiklerini söyledi.

Geçen 20 yılda Türkiye’nin hızın yanı sıra telekomünikasyon hizmetleri ve transit veri trafiğinin taşınmasında da önemli bir noktaya geldiğini vurgulayan Erkan, “Fiber yatırımına başladığımız ilk günden bu yana İstanbul’u internet üssü yapma vizyonuyla, 1,8 milyar TL yatırım yaparak 31 bin kilometrenin üzerinde uluslar arası standartlarda bir fiber optik altyapısı kurduk. Sınır bağlantılarımız üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit veri trafiğinin taşınmasında önemli rol oynuyoruz. Üstlendiğimiz bu önemli rol ile başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin küresel telekomünikasyon şebekesinin çekim ve kesişim merkezi olmasını sağlıyoruz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics