İnternet 30 OCAK 2014 / 16:16

"Vagus.tv için erişim engelleme kararı yok"

Pazar gecesinden bu yana kapalı olan Vagus.tv Genel Yayın Yönetmeni Serdar Akinan, erişim engelleme ile ilgili herhangi bir mahkeme kararının olmadığını, internet sitelerine erişimin yaklaşık beş gündür hukuksuzca engellendiğini söyledi.

TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından erişime kapatılan Vagus.tv ile ilgili karar metninde ”Bu İnternet sitesi (vagus.tv) hakkında İstanbul CBS’nin 16/01/2014 tarih ve 2012/656 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.” ifadesi yer alıyor.

Bianet’e açıklamada bulunan Vagus.tv Genel Yayın Yönetmeni Serdar Akinan, erişim engelleme ile ilgili herhangi bir mahkeme kararının olmadığını, internet sitelerine erişimin yaklaşık beş gündür hukuksuzca engellendiğini söyledi.

Akinan, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Vagus.tv’ye erişim engellenmesi için gerekçe gösterilen dosya yolsuzluk operasyonun ikinci dalgasına getirilen yayın yasağı dosyası. Avukatlarımız da yayın yasağını koyan Savcı’ya gidip mahkeme tarafından onanması için bize ilişkin dosya numarasını istedik. Ancak Savcı da ilgili hakim de konuyla ilgili bir kararları olmadığını söyledi. Mahkemeye içerik kaldırıldığını bildirip erişimin açılmasını talep etmek için o dosya numarasına ihtiyacımız var. “TİB’in verdiği karar için bir süre kısıtlaması yok. Karara itiraz etmek için önce TİB’e başvurmanız gerekiyor, 90 gün içinde olumsuz cevap gelir ya da hiç cevap gelmezse idare mahkemesine başvuruyorsunuz. Savcının da resen 24 saatliğine erişim engelleme yetkisi var. Ancak mahkeme 24 saat içinde karar verme yükümlülüğünde. Eğer 24 saat içinde bir mahkeme kararı olmazsa Savcı engeli kaldırmak zorunda. Tabi bu iki durum da Anayasa’ya aykırı.”

Avukatlarının Ankara’daki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na(TİB) gidip dosya numarasını, karar tarihini öğrenmek istediklerini, ancak binaya girişlerine izin verilmediğini söyleyen Akinan, bundan sonra izleyecekleri süreçle ilgili şunları söyledi: "Şu anda bizim dava açıp, ‘hakkımızda böyle bir karar yok, bize dosyayı gösterin, gösteremiyorsanız da yayın yasağını kaldırın’ dememiz gerekiyor. Şu an onu yapıyoruz. Ama nereden baksanız, 48 saattir erişilemez haldeyiz. Şu anda şikayetçi oluyoruz. Dosya 2. Asli Ceza Mahkemesi’ne verildi şu anda."

 
ETİKETLER : Serdar Akinan Vagus.tv

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics