İnternet 16 MAYIS 2013 / 14:26

Yandex'ten yeni bir kavram

Yandex, YaC/M 2013 konferansının açılışında yeni bir duyuru yaptı. Yandex CTO’su Ilya Segalovich, web’de arama yapmaya bakış açısını değiştirecek yeni bir konsept üzerinde çalıştıklarını ve söz konusu projenin deneme sürümünün yakında hayata geçirileceğini söyledi.

Yandex’in her sene Moskova’da düzenlediği ve internet sektörünün önde gelen şirketlerinden üst düzey isimlerin konuşmacı olarak katıldığı YaC (Yet another Conference) konferansının bu seneki açılış oturumunda söz alan Yandex CTO’su Ilya Segalovich, web’de arama dünyasına büyük bir yenilik getirmeyi planladıklarını açıkladı. Segalovich, söz konusu projenin deneme (beta) sürümünün pek yakında hayata geçirileceğini belirtti.

Segalovich sunumunda, her bir arama sonucunun interaktif bilgi bloklarından oluşacağını ve “ISLANDS” (Adalar) adı verilen yeni arama platformunun, alışılageldiği üzere kullanıcıların karşısına salt bilgi çıkartmak yerine, günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunmaya odaklanacağını anlattı. Söz konusu bilgi bloklarının, örnek olarak sipariş formları, satın alma butonları veya dinamik bilgiler de içerebileceğini söyleyen Segalovich, bu yeni platform sayesinde, web sitesi sahiplerinin, sitelerinin Yandex arama sonuçları sayfalarında nasıl görüneceğini tam olarak seçebileceklerinin altını çizdi.

Sunumda ayrıca, Islands adlı konseptin Yandex için yeni bir arayüz tasarımı anlamına geldiği ve kullanıcıların arama sonucu sayfalarıyla etkileşimini bir üst düzeye taşıyacağı belirtildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN