Dosya İş Geliştirme Süreçlerinde İş Analitiği 18 EKİM 2015 / 13:00

Hızlı karar almanın önemi artıyor

İş analitiği yatırımlarından önce firmalar, kurumsal dönüşüm süreci içinde ortak çalışma düzeni ve kurumsal hafıza sağlanmaya yani ERP sistemlerini hayata geçirmeye çalışıyorlar. Hayata geçirdikleri entegre bilgi sistemleri, dinamik olarak kontrollü verilerle beslenecek şekilde kurulup, belli bir süre yaşadıktan sonra iş analitiği yatırımları da sonuç vermeye başlayabiliyor. İş analitiği konusunda danışmanlık hizmeti almak isteyen şirketler bu tür projelerin hayata geçişi ile birlikte, karar alıcıların eğilimlerini daha iyi analiz edebilmeyi hedefliyorlar. Çünkü ancak verilerin içinde gizlenen ve gelişmekte olan eğilimleri görebildiklerinde, en etkin kararları alabiliyorlar. KOBİ’ler de büyük şirketler gibi birçok süreçlerinde verimlilik sağlamak, en önemlisi rekabeti analitik boyuta taşımak istiyorlar; çünkü bu şekilde karlılıklarını kolay biçimde denetleyebildiklerinin farkına varmış durumdalar. ERP Komitesi, İş Zekası Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M. Göker Sarp, KOBİ’lerin sahip oldukları bilgileri rekabet sırasında avantaja dönüştürmek, daha hızlı kararlar alabilmek isteğine işaret etti. Bu noktada özellikle rekabetin yoğun olduğu telekomünikasyon, finans (bankacılık, sigortacılık vs) ve perakende sektörleri başta olmak üzere verinin çok hassas ve hacim olarak büyük olduğu firmalarda da bu uygulamalarının yoğun kullanımı söz konusu iken KOBİ’lerde de giderek yaygınlaşıyor.
e-Dönüşüm gibi düzenlemeler de, Sarp’a göre, kayıtlı veri büyüklüğünü artırdığı ve getirdiği standart çalışma düzenleriyle rekabeti daha da önemli kılıyor. Avantajı zamanında kullanmak için her geçen zaman hızlı karar almak daha da önemli hale geliyor. Sarp, “Yakın gelecekte e-dönüşüm çalışmalarıyla birlikte; yapılandırılmamış verileri analiz ederek bilgilerden anlam çıkartmak, karar alıcıların daha hızlı ve daha bilgiye dayalı kararlar almaları için kullanımı yaygınlaşacak” yorumunu yaptı. Sarp, beklentilerini şu sözlerle anlattı:
İş zekasına yönelik gelişen ihtiyaçlar, raporlamanın, analizin ötesine geçmiştir; aynı zamanda senaryo modellemeyi, gerçek zamanlı izlemeyi ve tahmine dayalı analitiği planlamalı ve gerçekleştirmelidir. Yöneticiler, kendi analizlerini kendileri gerçekleştirebilmeyi ve verileri gerçek zamanlı olarak görselleştirebilmeyi istemektedir. Kuruluşlar tarafından oluşturulan ve kullanılan bilgilerin çok büyük bir oranı yapılandırılmamış verilerfrn oluşmaktadır ve yapılandırılmış verilere kıyasla daha hızlı artmaktadır. 2016 yılı ve orta vadede bu yapılandırılmamış verileri analiz ederek bilgilerden anlam çıkartmak karar alıcıların daha hızlı ve daha bilgiye dayalı kararlar almaları için kullanımı yaygınlaşacaktır. Sosyal medya analizleri, müşteri duyarlılığının, ürün ve marka ilişkilerinin analiz edilmesine de olanak sağlamaya başladı, orta vadede bu da yaygınlaşacaktır.”
 
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics