Dosya İş Geliştirme Süreçlerinde İş Analitiği 18 EKİM 2015 / 13:04

KOBİ’lerin yatırımları öne çıkacak

Şirketler iş analitiği yatırımlarında ortak bir platform ve ortak bir kurumsal iş zekası modeli oluşturmanın yanında, sadece şirket dahilinde değil her yerden erişilebilen, yönetim-işletim masrafı daha düşük olan bulut teknolojilerini de artık öncelikleri arasında sayıyorlar. Bu öncelikleri belirlerken danışmanlık desteği almak ise önceleri çok moda olmasa da, yatırımı hayata geçirmek kadar önemli olduğu konusunda farkındalık gittikçe artmakta ve artık bu konuda oluşan ihtiyaçları karşılamak bizim gibi iş zekası danışmanlık firmalarının verdikleri önemli hizmetlerden biri haline geldi. Smartiks İş Analitiği Birim Müdürü İbrahim Şendoğan, KOBİ’lerin ilgisini ise şu sözlerle anlattı:
“Üreten, alıp satan veya başka bir şekilde ticaret yapan her şirket büyük ölçekli olsun, KOBİ olsun mutlaka ilk amacı mevcut karını korumak veya arttırmaktır. Bunu gerçekleştirmek için diğer şirketlerle rekabet, mevcut itibarını koruma ve müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi ve kategorilendirilmesinin etkisi yadsınamayacak kadar büyük. İş zekası altyapısını kuran ve kullanan büyük ölçekli firmalar yıllardır bunun ekmeğini yediler ve artık bunu fark eden KOBİ’lerde doğal olarak sürekli gelişen ve Fiyat / Fayda anlamında ucuzlayan bu teknolojiyi kullanmak ve nimetlerinden faydalanmak istiyor. Özellikle KOBİ’ler için hem maliyeti düşürmek, hem de çözümlerin faydasını daha kısa sürede ve daha anlamlı verilerle görmelerini sağlamak için sektör bazlı hazır modeller oluşturup bunları küçük dokunuşlarla onlara göre uyarlama imkanını da sağladığımız, hem çözüm seçiminde hem de çözümün hayata geçiş adımlarında kolaylıklar sağlayabildiğimiz için KOBİ’lerin gelişimine katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.”
2016 yılı Şendoğan’a göre, KOBİ’ler için iş zekası projeleri açısından çok yoğun geçecek, şimdiye kadar oluşan farkındalığın artarak yayılması gündeme gelecek. KOBİ’lerin de geçmişten ders çıkartmalarını, günü yakalamalarını ve gelecekteki yatırımlarını planlamalarını sağlayacak olan bu çok önemli yatırımlara yönlenmesi kaçınılmaz olacak.
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics