Dosya İş Geliştirme Süreçlerinde İş Analitiği 18 EKİM 2015 / 13:02

Veriye ve iş katkısına odaklanıyoruz

Veriye ve iş katkısına odaklanıyoruz
 
İş süreçlerinin gerçekleştirildiği operasyonel sistemler, BT organizasyonları tarafından desteklenmekle birlikte, bu sistemlerde biriken verilerin, ‘kurum içi ve kurum dışı verilerle harmanlanarak kurumun veri ile yönetilmesine ve verinin değer üretimi için kullanılabilmesine yönelim’ olarak tarif edilecek veri odaklı kurumsal dönüşüm tamamen bir iş önceliği olarak görülmekte. QlikView Türkiye Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Ümit Altınay’ın dikkat çektiği gibi, bu anlamda veri odaklı dönüşüm; iş birimlerinin üst düzey sahipliğinde yürütülürse başarılı olabilmekte. Bu amaçla iş birimleri veri yaşam döngüsünün üretiminden güvenliğine pek çok boyutunda BT ile işbirliği içinde iken, bu konudaki iyi pratikleri ve uygulama kabiliyetlerini kendilerine taşıyacak olan şirketlerden danışmanlık alabilmekte. “Artan oranda bu danışmanlığın sadece BT uygulaması veya danışmanlığı yapan şirketlerden iş ve süreç danışmanlığına doğru yöneldiğini görüyoruz” eklemesini yapan Ümit Altınay, çalışmalarını şöyle anlattı:
 “Biz Qlik olarak bu konuda çok şanslı bir noktada konumlanmış durumdayız, Qlik analitik ürünlerinin, BT entegrasyon ve destek ihtiyacının minimal olması, klasik ürünlere göre hızlı geliştirebilme kabiliyetinin getirdiği çeviklik ile ürün ve altyapıdan çok, veriye ve iş katkısına odaklanıyoruz. Müşterilerimizin analitik ihtiyaçları üzerinden konuşuyoruz ve pek çok örnekte ayrı bir ürünle yapılabilecek bir analiz, bizim ürünümüzde rahatlıkla tek bir grafiğe dönüşebiliyor. Bu anlamda ürün konuşmaktan çok, müşterilerimizle veri odaklı dönüşümü konuşuyor ve bu dönüşümün parçası oluyoruz. Örneğin müşterimiz sigorta şirketiyse acenteler dahil satış performans yönetimi, aktüeryal analiz, hasar süreç analizi, hasar performansı müşteri sadakati ilişkisi, hasar ve primde kötü niyet tesbiti, perakendeci ise sepet analizi, hedef müşteri tesbiti, müşteri segmentasyonu, kampanya performansı, fiyatlama analizi, telekom operatörlerinde finans, insan kaynakları ve benzeri kokpitler, harita bazlı network ve müşteri analizleri, saha performans yönetimi, bankalarda 360 derece müşteri, şube, ürün kokpitleri, çapraz satış, fiyat elastikiyeti, fiyatlama simülasyonları, gelir güvencesi, risk, insan kaynakları ve yine saha satış yönetimi, müşteri derinleşme, segmentasyon ve kampanya analizleri, tahsilat aksiyonları, lojistik firmalarında süreç göstergelerinin takibi, ekip performanslarının takibi, saha ekiplerinin izlenmesi, enerji firmalarında fatura simülasyonları, operasyonel sistemlerle veri kontrolü, gelir güvencesi ve yasal raporlama, konuştuğumuz konuların ve sektörlerin sadece bir kısmı diyebiliriz. Hedef kitlemiz Türkiye’nin veri üreten ve bu veriden değer üretebilecek bütün şirketleri ve bu kurumların bütün iş birimleri, iş modelimiz bu müşterilerden bir kısmına doğrudan erişip birlikte çalışmayı mümkün kılsa da, özellikle KOBİ’lere, iş zekasına artan ilgi nedeniyle uzunca bir süredir iş ortaklarımızla birlikte ulaşmaya çalışıyoruz. KOBİ’lerimizin iş yapma biçimlerinden, sektörlerine özgü bilgilere, altyapıda kullanılan uygulamalardan, iyi iş ve analitik pratiklerine kadar uzmanlığı olan iş ortaklarımız pek çok başarılı çalışmayı yürütüyor. Burada ayrıca örneğin varolan ERP, CRM, Muhasebe veya Operasyonel uygulamalara entegre OEM tabir ettiğimiz çalışma modelini seçme iş ortaklarımızla en uygun maliyetlerle müşterilerimize sunuyoruz.”
e-Dönüşüm çalışmaları, kamu ve özel sektörün iş pratiklerini en iyi uygulamalarla verilerin standardlara uygun olarak kayıt altına alınması ve kurumlar arasında paylaşılabilecek seviyede standardize edilmesi anlamında önemli katkılar sağladı. Özellikle KOBİ’ler tarafında elektronik veri olgunluğunda birkaç seviye birden ilerlenmesine neden oldu. Bu yorumu yapan Ümit Altınay, beklentilerini şöyle anlattı:
“Yakın gelecek için projeksiyonlarımızda kurumsal firmaların yanı sıra KOBİ seviyesindeki işletmelerin analitiğe yönelmesini değil, organizasyonlardaki bireylerin veriye yakınlaşarak en sağlıklı şekilde kendilerini, işi, ürünü, içinde yer aldıkları süreci değerlendirebileceklerini ve en doğru şekilde yönlendirebileceklerini düşünüyoruz. Bunun ancak kullanımı kolay iş zekası uygulamaları veya operasyonel uygulamaların içinden ayrı bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan kullanılabilecek iş zekası görselleri, veri içinde çapraz etkileşimli analiz imkanları, akıllı cihazlardan, sadece ekran boyutuna uyum değil, cihazdan cihaza geçişte son seçimlerinizi hatırlayan akıllı geçişler ve en önemlisi tıklama hızında yanıt almak ile mümkün olduğunu biliyoruz, Qlik Sense ürünümüzün henüz ikinci yılında ulaştığı 2.1 versiyon ile, bütün bu imkanları sağladığını, sürekli ve hızlı gelişim ile ufuk açmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.”
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics