Dosya İş Sürekliliği ve Entegrasyon Yetkinliği 03 NİSAN 2018 / 14:11

İş sürekliliği, güçlü entegrasyon yapısı ile sağlanır

NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı

Şirketlerin değer yaratan faaliyetlerini, herhangi bir felaket, kriz ve afet durumunda önceden belirlenen seviyede yürütebilme becerisi olarak özetleyebileceğimiz iş sürekliliği aynı zamanda deprem, sel, yıldırım düşmesi, sunucu çökmesi gibi birçok durumda kritik ürün, hizmet ve faaliyetlerin kesintisiz bir şekilde yürütebilmesidir. Bu kriterleri dikkate aldığımızda günümüzde BT yatırımlarında, iş sürekliliğini sağlayabilmek için çekirdek diyebileceğimiz unsurların öne çıktığını ve bu unsurlara yatırım yapılmasının hayati önem teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

“Şüphesiz bu unsurların başında sağlam depolama, yedekleme ve sanallaştırma gibi veri altyapı çözümleri yer almaktadır” diyen NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, şu açıklamalarda bulundu:

“Büyük verinin yön verdiği günümüz dünyasında elde edilen değerli bilgilerin güvende tutulabilmesinde bu çözümler önemli bir rol oynamaktadır. Burada bilhassa sanallaştırmanın çok önemli bir konumu olduğunu da belirtmek isterim. Masaüstü sanallaştırma, ağ sanallaştırma ve uygulama sanallaştırma ve son olarak da veri depolama sanallaştırma çözümleri sayesinde şirketler verilerini güvenle tutabileceği gibi herhangi bir sorun durumunda bu verilerin işlevselliğini de garanti altına alabilir.

Tabii tüm bunlar için felaket kurtarma çözümlerinin de olmazsa olmaz bir şart olduğu da bir gerçek. Bu nedenle yatırımların bu teknolojiler dışında felaket kurtarma teknolojilerine yoğunlaştırılması da iş sürekliliğini sağlayacak önemli bir etmendir. Felaket kurtarma teknolojilerine yapılacak yatırımlar sayesinde işletmeler bir felaket anında veri kaybetmeyecek ve bu sayede faaliyetlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilecektir.

Son olarak tüm bu teknolojilerin doğru ve verimli bir şekilde dikeyde veya yatayda entegre edilerek güçlü bir BT entegrasyonuna yönelik yatırımların yapılmasının da yine çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Bu güçlü entegrasyon sayesinde depolama, yedekleme, sanallaştırma gibi verinin hayat bulduğu tüm teknolojiler, mükemmel bir uyum içerisinde çalışabilir ve böylelikle bu çözümleri kullanan işletmelere güç katabilir.

Biz de NetApp olarak şirketlerin iş sürekliliğini garanti altına alan lider yazılım ve uygulamalar geliştirmeye devam ediyoruz. NetApp’ın kullanıcı dostu tümleşik veri depolama platformları düşük maliyetli, hızlı ve güvenilir bir yazılım desteği ile müşterilerinin faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde yapmalarına yardımcı olmaktadır. Şirketler, NetApp Felaket Kurtarma ürünleri sayesinde, kullandıkları alandan yüzde 90 oranında kazanırken aynı zamanda enerji, soğutma ve ağ bant genişliği harcamalarını azaltabiliyor, yüksek erişilebilirliğe sahip bir depolama altyapısı kurabiliyor ve bu sayede beklenmedik herhangi bir sorun durumunda ticari faaliyetlerine devam edebiliyor.”

Farklı teknolojilerin mükemmel bir uyum altında çalışmasını sağlayan entegrasyonun, süreklilik açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Behçet Yumrukçallı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Açıkçası günümüzde şirketlerin ‘süreklilik ve entegrasyonun’ bu bağını geçmişe nazaran daha iyi anladıklarını düşünmekteyim. Bu farkındalık artan bilgi birikimi sonucu doğal olarak her yıl daha da artmaktadır. Konu artık sadece mevcut verilerin yedeğini almanın ötesine geçti. Şirketler artık faaliyetlerine süreklilik katan çözümleri bir ihtiyaçtan çok zorunluluk olarak görüyorlar ve bu nedenle veri sıkıştırma (compression), veri tekilleştirme (deduplication) gibi verimliliği arttıran çözümlere her geçen gün daha fazla yöneliyorlar. Çünkü iş sürekliliği çözümleri sayesinde şirketler, BT yatırımlarında maliyet tasarrufu sağlayabildiklerinin ve operasyonel düzeyde de avantajlar elde edebildiklerinin farkına varmaya başladılar. Bu çözümlerin olası güven kayıplarına engel olması da şirketlerin bu altyapıları tercih etmesinin en önemli gerekçelerinden biri.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics